Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Pompa Ciepła - Doświadczenia

pompa ciepła ogrzewanie energia odnawialna budowa domu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

#61 ~monsior~

~monsior~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2016 - 17:35:32

Jeśli nie masz w domu jeszcze gazu to odpada przyłącz gazu (w moim przypadku 10tys) - piec jak sam piszesz 8 tys, plus zbiornik i podłączenie tego wszystkiego 2tys - juz masz 20tys - za około 15 lat znow wymieniasz piec gazowy kolejne 8 tys czyli masz po 15 latach 28 tys. Różnica 17tys. Koszt roczny ogrzania domu przez pompe to połowa z tego co podałeś wiec zwrot masz po 8-9 latach. Ja osobiscie za pompe placiłem 40tys nie 45. A co do serwisowania to jedno i drugie musisz serwisowac przy czym pompa zalozenia ma pracowac 30lat a piec gazowy 10-15.

Jeżeli piec gazowy wytrzyma ci 15 lat, to będzie cud! 7 lat temu kupowałem nowy piec, zapłaciłem 9tys zł + dopłata za przedłużoną gwarancję na 5 lat. Co roku płaciłem gościowi, który piec sprawdzał i konserwował. I co? Szlag go trafił po niespełna 7 latach. Tak więc twoje obliczenia nijak się mają do rzeczywistości. Prawda taka, że teraz WSZYSTKO co robią ma krótki okres użytkowania: lodówki, pralki, telewizory - wszystko nawala po kilku latach!

Ociepl dom. Wstaw nowoczesny piec gazowy i wystarczy. Jeśli masz duuużo kasy, jesteś fanem ekologi lub ewentualnie masz dojście do dużych dopłat to możesz się bawić w pompy ciepła. Przy normalnym rachunku ekonomicznym jest to moim zdaniem bardzo mało opłacalne. Stopa zwrotu długa

Nawet jak ociepli stary dom, to nie pozbędzie się mostków termicznych. Nie ma szans.

W nowszych domach pompy ciepła mają sens. Poza tym są dopłaty i trzeba z nich korzystać. Ktoś wspominał o pompach apic, ale chciałbym się dowiedzieć dokładniej o jakich? Gruntowe czy powietrzne? Dom ocieplony? Jakie okna? Ile cm styropianu? Jakaś rekuperacja? Każdy szczegół jest ważny.

#62 ~Marcin~

~Marcin~
  • Goście

Napisano 13 listopad 2016 - 19:28:50

Widzę że piszą niektórzy o wiertniku AKM jest to porządna firma wiertnicza która była u mojego kolegi jako podwykonawcy nts-energy firmy z Wrocławia.Ma on zamontowaną gruntówkę Buderusa. Ja od słowa do słowa z panami instalatorami, a oni że średnio opłaca się montować gruntówki inwestorom, ponoć montują 70% powietrznych w stosunku do poprzednich lat.Co powiecie na temat pomp ciepła powietrznych?Bo zastanawiam się nad takową, mówili że mitsubishi są OK.Grzebie teraz po forach i czytam.A tam same reklamy i bzdety.

#63 ~wygodnicki~

~wygodnicki~
  • Goście

Napisano 13 listopad 2016 - 19:34:10

Pompa ciepła na domek to jakieś 45 tysięcy złotych. Dobry kocioł c.o. gazowy to jakieś 8 tysięcy. Koszt gazu na ogrzewanie to rocznie ok. 4000,00zł. Gdzie widzisz ten szybki zwrot kosztów?

A czy jak kupujesz nowy samochód w salonie to patrzysz na zwrot kosztów?

Przecież już po 3 latach będzie wart 1/2ceny :-).

Chodzi o to by wygodnie i bezpiecznie wozić swoją d..ę.

I tak jest z pompami ciepła, zdrowo, ekologicznie i bezobsługowo.

#64 ~Soakl~

~Soakl~
  • Goście

Napisano 11 luty 2017 - 18:04:03

Z pompą ciepła mam naprawdę złe doswiadczenia. Według mnie to inwestycja, która nie ma prawa się zwrócić. Szczególnie biorąc pod uwagę awaryjność instalacji, która jest zakopana głęboko pod ziemią. Koszty niesamowite.

W nowym domu z całą pewnością postawię na kocioł CO na klasyczny węgiel orzech i mam przynajmniej kontrolę nad wydatkami. Ogrzanie doku +/- 100 m.kw. nie jest wcale takie kosztowne jak często się z tym spotykam. Szczególnie majac dostęp do dobrego węgla. W Mysłowicach jest dostawca SmartTrans, który jest w stanie dowieźć materiał opałowy do dowolnego miejsca w Polsce więc śmiało można tam zamawiać.

Zastanawiam się na czym ma polegać zwrot inwestycji w pompe ciepła ? A budowa domu się zwróci ? Dobrze wykonana instalacja z p.c. zapewnia niskie koszty ogrzewania i komfort życia .Milość do węgla może piastować może tylko jego Fan mający sporo czasu na obsługę kotła .

#65 ~Kultura węgla~

~Kultura węgla~
  • Goście

Napisano 11 luty 2017 - 18:19:16

Zastanawiam się na czym ma polegać zwrot inwestycji w pompe ciepła ? A budowa domu się zwróci ? Dobrze wykonana instalacja z p.c. zapewnia niskie koszty ogrzewania i komfort życia .Milość do węgla może piastować może tylko jego Fan mający sporo czasu na obsługę kotła .

No cóż, zawsze można zainwestować w piec na tzw eko-groszek tj piec z zasobnikiem i podajnikiem, wtedy Fan ma fun, że nie buli tyle co fan lubujący się w dogryzaniu mniej zamożnym. 

#66 ~janekkot~

~janekkot~
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 09:35:53

Kilka lat temu dość mocno się interesowałem tematem ogrzewania z odnawialnych źródeł, bo sam szukałem pompy ciepła do domu. Zdecydowałem się z żoną na produkt od Sunex. Mieli najlepszy stosunek jakości do ceny, nie wiem jak obecnie ich oferta wygląda. W każdym razie pompa spisuje się bezproblemowo, żadnych awarii, a oszczędności są takie, że to nawet nie ma co mówić.

#67 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 13:56:07

Może jednak pochwal się i napisz ile kosztowala pompa ciepła, ile wydajesz na elektryczność przy jej obsłudze i ile m2 ogrzewasz to sami sprawdzimy jaki to rarytas?

#68 ~Dante~

~Dante~
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2017 - 11:33:09

W sumie już dość długo mam pompę ciepła w domu i mi takie rozwiązanie bardzo odpowiada. Fakt, że inwestycja sama w sobie była droga, nie ma co ukrywać i mówić, że nie, ale w perspektywie czasu się opłaca. Pompę mam polskiej firmy Sunex (prowadzą swój serwis -sunex.pl). Dobra jakość, wydajność, jest bezobsługowa, w zasadzie ja nic przy niej robić nie muszę poza zwykłą konserwacją.

#69 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2017 - 12:32:38

To już pisałeś. Konkretnie: koszt pompy ciepła, koszt elektryczności do jej obsługi, m2 ogrzewanej powierzchni?

#70 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2017 - 15:03:58

Jeżeli piec gazowy wytrzyma ci 15 lat, to będzie cud! 7 lat temu kupowałem nowy piec, zapłaciłem 9tys zł + dopłata za przedłużoną gwarancję na 5 lat. Co roku płaciłem gościowi, który piec sprawdzał i konserwował. I co? Szlag go trafił po niespełna 7 latach. Tak więc twoje obliczenia nijak się mają do rzeczywistości. Prawda taka, że teraz WSZYSTKO co robią ma krótki okres użytkowania: lodówki, pralki, telewizory - wszystko nawala po kilku latach!

Nawet jak ociepli stary dom, to nie pozbędzie się mostków termicznych. Nie ma szans.

W nowszych domach pompy ciepła mają sens. Poza tym są dopłaty i trzeba z nich korzystać. Ktoś wspominał o pompach apic, ale chciałbym się dowiedzieć dokładniej o jakich? Gruntowe czy powietrzne? Dom ocieplony? Jakie okna? Ile cm styropianu? Jakaś rekuperacja? Każdy szczegół jest ważny.

Hm, nie wiedziałem, że mam w domu cud. U mnie w domu jest piec gazowy , który ma ponad 30 lat. Nawet nie pamiętam dokładnie ile ma lat(montowany był na początk lat 80-tych).

Sam go serwisuję od czasu jak przyszło 5 ludzi gazowników, by go uruchomić (po powodzi w 2001).Piec był całkowicie zalany wodą. No więc ta piątka fachowców, zapaliła świeczkę pieca, zapaliła piec i było hurra. Wzieli 100zł i flaszkę i poszli. Piec palił ale się nie wyłączał. Temp 80 st., a piec dalej pali. 

Jak wspomniałem, sam serwisuję piec. Dorobiłem mu tylko dodatkowy regulator trójdrogowy. 

Krzysztof

#71 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 maj 2017 - 22:34:48

Mam dom 174m2 i pompe ciepła caliane 9. Grzeje drugi rok a poniżej rachunki za cały prąd w domu, niestety nie posiadam osobnego licznika dla pompy ale może kiedyś założe.

STYCZEŃ 400                   LUTY 370                     MARZEC 300            KWIECIEŃ 250             MAJ 182,8                     CZERWIEC 127,97                          LIPIEC 127,62                        SIERPIEŃ 135,68                                 WRZESIEŃ 140,39                          PAŹDZIERNIK 203,93                     LISTOPAD 306,74                               GRUDZIEŃ 356,91                          STYCZEŃ 386,21                         LUTY 324,63                   MARZEC 274,09                KWIECIEŃ 244,56

#72 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 maj 2017 - 08:42:22

Mam dom 174m2 i pompe ciepła caliane 9. Grzeje drugi rok a poniżej rachunki za cały prąd w domu, niestety nie posiadam osobnego licznika dla pompy ale może kiedyś założe.

STYCZEŃ 400                   LUTY 370                     MARZEC 300            KWIECIEŃ 250             MAJ 182,8                     CZERWIEC 127,97                          LIPIEC 127,62                        SIERPIEŃ 135,68                                 WRZESIEŃ 140,39                          PAŹDZIERNIK 203,93                     LISTOPAD 306,74                               GRUDZIEŃ 356,91                          STYCZEŃ 386,21                         LUTY 324,63                   MARZEC 274,09                KWIECIEŃ 244,56

Jak siedzisz po ciemku, nie urzywasz pralki, zmywarki,. A zamiast oglądać tv słuchasz radia to może. Tyle to ja płace bez pompy ciepła

#73 ~Daro~

~Daro~
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2017 - 17:25:21

Dom 122 metry powierzchni użytkowej, albo jak kto woli 156 metrów po podłogach. Wybudowany w 2015 roku, budynek niskoenergetyczny ogrzewamy pompą PW A-pic. Gazu w domu nie ma, bo nie widziałem sensu, aby go podłączać. Wszystko na prąd, w tym oczywiście ogrzewanie, płyta indukcyjna etc. 

Najwyższy rachunek ZA PRĄD, czyli za wszystko co w domu go pożera, wyniósł mnie 608zł w styczniu 2016 roku! Temperatura w domu 23 stopnie w dzień i 22 stopnie w nocy. Dodam jeszcze, że koszt ogrzania domu w tym najzimniejszym miesiącu wyniósł 289zł, resztę stanowią wszystkie domowe urządzenia. 

#74 ~Mateusz~

~Mateusz~
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 09:12:23

Jak siedzisz po ciemku, nie urzywasz pralki, zmywarki,. A zamiast oglądać tv słuchasz radia to może. Tyle to ja płace bez pompy ciepła

Tak się składa że używam pralki (co drugi dzień), również "urzywam" światła więc nie pisze po ciemku unikając tym samym robienia błedów. W domu mam energooszczędne żarówki, pralkę i zmywarkę oszczędną, jedynie lodówka jest stara. No i TV też mam nowy, więc kolego proponuje Ci wymienić sprzęty AGD w tym telewizor ze starego pudła na LCD. Będziesz płacić mniejsze rachunki. Dodam tylko że mam prąd taryfowy 12w.

#75 ~parka~

~parka~
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 13:30:27

pompa ciepła = ogrzewanie elektryczne tyle w tym temacie

twoje pojecie jest całkiem spore

twój mozg=grzechotka

#76 ~gosc~

~gosc~
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 13:08:57

ja serwisuje piece gazowe firmy viessmann i ludzie maja po 15-20 lat i wszystko działa. co prawda konieczne sa jakies drobne wymiany bo nic nie jest wieczne

#77 ~mager~

~mager~
  • Goście

Napisano 26 listopad 2017 - 20:22:57

Polecam  mirenergia.pl, oni wykonują dobrze pompy ciepła. Doradzą również w wielu innych, istotnych kwestiach w temacie. Polecam zajrzę cna stronę, tam znajdziecie więcej informacji  w tym temacie, pozdrawiam. :)

#78 ~Olaf~

~Olaf~
  • Goście

Napisano 27 listopad 2017 - 11:27:23

Od dwóch lat użytkuje pompę Galmet 7GT ziemia-woda

domek 148 m2 koszt całej instalacji CO i CWU z zasobnikiem , podłogówka, sterowanie - 53,8 tys. + fotowoltanika 3,5KW 18 tys ( całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na energie potrzebna dla co i cwu) + jeszcze coś tam energii sprzedanej

Nie korzystałem z żadnych dofinansowań, bo to tylko podnosi koszty i jeszcze narzucają swoje widzimisię 

za samo podłączenie gazu - dostałem wycenę na 14 tys netto  

wpłynęło to tez na decyzje o pompie

co do użytkowania to bajka w zimie przy -15 stopnia na zewnątrz, 23 stopnie w pomieszczeniach to żaden problem, w pierwszym roku koszt użytkowania 0 zł

Polecam

#79 ~Majeranek~

~Majeranek~
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 12:19:12

Jak to koszt użytkowania 0zł? 

Do pana co ma pompę Apic...Masz gruntową, czy powietrze-woda? Jakieś drugie źródło ciepła? Ile styro na ścianach?

#80 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 14:36:46

Od dwóch lat użytkuje pompę Galmet 7GT ziemia-woda

domek 148 m2 koszt całej instalacji CO i CWU z zasobnikiem , podłogówka, sterowanie - 53,8 tys. + fotowoltanika 3,5KW 18 tys ( całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na energie potrzebna dla co i cwu) + jeszcze coś tam energii sprzedanej

Nie korzystałem z żadnych dofinansowań, bo to tylko podnosi koszty i jeszcze narzucają swoje widzimisię 

za samo podłączenie gazu - dostałem wycenę na 14 tys netto  

wpłynęło to tez na decyzje o pompie

co do użytkowania to bajka w zimie przy -15 stopnia na zewnątrz, 23 stopnie w pomieszczeniach to żaden problem, w pierwszym roku koszt użytkowania 0 zł

Polecam

To policzmy. Pompa+fotowoltaika to 72tyś. Przyłączę gazowe +piec to jakieś 25tyś. Rożnica wynosi ok 47tyś. Za gaz zapłacisz jakieś 3 tysiące za cały rok. Wychodzi więc, że inwestycja zwróci się po 16 latach. Jak dla mnie to taka stopa zwrotu jest nie do przyjęcia. Pisząc wprost: z ekonomicznego punktu widzenia jest to zupełnie nieopłacalne

Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pompa ciepła, ogrzewanie, energia odnawialna, budowa domu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych