Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Ogrzewanie domu pelletami

ogrzewanie pellety

116 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~iza~

~iza~
  • Goście

Napisano 08 marzec 2014 - 22:49:17

Ja mam nowy dom, ok,150 m2, piec na pellet (mąż kupuje, nie wiem jaki), w domu cieplutko, za zeszły sezon (IX 2012-VIII 2013) koszt pelletu 3500zł. Teraz kocioł jest po obowiązkowym przeglądzie i pali mniej (no i zimy w sumie nie było....) Polecam: czysto, cicho, tanio.

#22 ~mazi~

~mazi~
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 11:58:36

a ten pellet ma w workach hermetycznych, czy w jakiś inny sposób jest dostarczany do Twojej kotłowni??

#23 ~Błażej~

~Błażej~
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 08:42:58

Jak dom 150m2 to twoje zużycie powinno się wahać między 3,2-3,4t na rok, zakładając sprawność kotła 90-95%. Do tego dobry pellet i masz jak napisała iza - czysto, cicho, tanio. Ze swojej strony polecam produkty Stelmetu - Lavę albo Olimp.

#24 ~bętkowski~

~bętkowski~
  • Goście

Napisano 14 marzec 2014 - 09:04:05

Jak dom 150m2 to twoje zużycie powinno się wahać między 3,2-3,4t na rok, zakładając sprawność kotła 90-95%. Do tego dobry pellet i masz jak napisała iza - czysto, cicho, tanio. Ze swojej strony polecam produkty Stelmetu - Lavę albo Olimp.

Fajnie, dzięki za pomoc. A ten pellet Stelmetu to jaką ma kalorczyczność (wartość opałową)?

#25 ~Andrzej Wysocki~

~Andrzej Wysocki~
  • Goście

Napisano 15 marzec 2014 - 14:00:40

Witam,
 Kaloryczność pelletu LAVA to około 19,00 MJ/kg, a
pelletu OLIMP ok 20,00 MJ/kg. Są to wartości o wiele wyższe niż
wymagane przez certyfikat DIN!
Kaloryczność pelletów STELMET jest stała dzięki hermetycznemu, foliowemu
opakowaniu.
Pellety Stelmet w przeciwieństwie do innych producentów produkowane
są z własnych trocin drzew iglastych. Większość pelletów produkowana
jest na przykład ze zużytych palet, co sprawia, że w porównaniu z naszymi pelletami, ich
wydajność cieplna jest wręcz znikoma.

Pozdrawiam i chętnie odpowiem na wszelkie pytania

Andrzej Wysocki

#26 ~Darek~

~Darek~
  • Goście

Napisano 15 marzec 2014 - 18:35:46

A ja mam junkersa i sobie chwale

#27 ~hulaj~

~hulaj~
  • Goście

Napisano 16 marzec 2014 - 15:23:12

Witam,
 Kaloryczność pelletu LAVA to około 19,00 MJ/kg, a
pelletu OLIMP ok 20,00 MJ/kg. Są to wartości o wiele wyższe niż
wymagane przez certyfikat DIN!
Kaloryczność pelletów STELMET jest stała dzięki hermetycznemu, foliowemu
opakowaniu.
Pellety Stelmet w przeciwieństwie do innych producentów produkowane
są z własnych trocin drzew iglastych. Większość pelletów produkowana
jest na przykład ze zużytych palet, co sprawia, że w porównaniu z naszymi pelletami, ich
wydajność cieplna jest wręcz znikoma.

Pozdrawiam i chętnie odpowiem na wszelkie pytania

Andrzej Wysocki

Panie Andrzeju czy pellety Stelmet posiadają może jeszcze jakieś inne certyfikaty? Pozdrawiam!

#28 ~danek~

~danek~
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 18:07:58

z pelletów najlepiej mi i mojemu piecowi pasuje Olimp jest suchy i ma cały czas taką samą wartośc opałową czyli nie muszę regulować sterownikiem praktycznie bez popiołu jestem z niego zadowolony.

#29 ~Błażej~

~Błażej~
  • Goście

Napisano 20 marzec 2014 - 13:14:24

Fajnie, dzięki za pomoc. A ten pellet Stelmetu to jaką ma kalorczyczność (wartość opałową)?

Masz tak jak napisał Ci tu ekspert wyżej - 19 i 20 MJ/kg. Tak to mniej więcej wygląda też u mnie przy paleniu pelletem Lava.

#30 Ricot

Ricot

Nowy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 08 listopad 2014 - 14:58:23

A ja bym chciał zmienić w swoim kotle podajnik żeby móc palić też pelletem

Wstępnie zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem co o tym myslciie?

#31 ~doolga~

~doolga~
  • Goście

Napisano 30 marzec 2015 - 19:57:19

Lava i Olimp mają certyfikat FSC, co świadczy o ich bardzo dobrej jakości. A w porówaniu z pelletami mniej znanych firm, w ich przypadku masz pewność, że kaloryczność jest odpowiednia. A to niezwykle ważne przy wyborze pelletu.

To nie jest prawda. Certyfikat FSC potwierdza jedynie, ze drewno pochodzi z nadzorowanych i kontrolowanych źródeł. Nie ma tu więc mowy o "dzikich" wyrębach czy niekontrolowanemu wycinaniu lasów. FSC nie ma nic wspólnego z jakością.

#32 ~rhinos~

~rhinos~
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2015 - 23:47:43

Zawsze można zainwestować w kocioł kombi, np. atmosa, i wtedy masz do wyboru pelletem czy drewnem - nieco tanie czy nieco skuteczniej.

#33 ~Scyzoryk~

~Scyzoryk~
  • Goście

Napisano 21 październik 2015 - 17:04:55

To nie jest prawda. Certyfikat FSC potwierdza jedynie, ze drewno pochodzi z nadzorowanych i kontrolowanych źródeł. Nie ma tu więc mowy o "dzikich" wyrębach czy niekontrolowanemu wycinaniu lasów. FSC nie ma nic wspólnego z jakością.

Zgadza się, Za jakość z tego co się orientuję odpowiadają inne certyfikaty, Din+ i EN. Nikt z Was nie wspomniał ani słowem o Pellecie Olczyk, którym opalam chaupę od 2 lat :)
Wcześniej sprawdzałem różne inne marki, Stelmety, Barlinki, itp. ale moim zdaniem Olczyk ma zdecydowanie wyższą kaloryczność i przede wszystkim zostaje mniej popiołu.

Kocioł kupiłem u Noconia.

#34 ~Filip92~

~Filip92~
  • Goście

Napisano 23 październik 2015 - 11:37:05

Ja palę pelletem zdecydowanie czysciej. Mam piec z Piecbuda z podajnikiem i to bardzo wygodne, a w dodatku juz kilka lat bez awarii. Nie brudzi się tak w koło. Pellet tez wychodzi taniej tylko trzeba zwrocic uwage na jakośc a nie kupować gdzie popadnie 

#35 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2015 - 09:49:03

Ja bym u nich nie kupił...

#36 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2015 - 12:08:24

Ma może ktoś u siebie w domu piec dostosowany do ogrzewania pelletami? Jestem zainteresowany opiniami na temat takiego sposobu ogrzewania. Pomoże ktoś?

Ja mam i jestem bardzo zadowolony

#37 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2015 - 12:13:00

Jakie pellety polecacie? Czy Stelmet jest ok?

Stelmet jest najdroższy i wychodzi prawie po 900 zł/tona. Dla samego certyfikatu DIN nie warto dopłacać 200 złotych.

#38 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2015 - 12:14:57

Żeby wyszło 3,5 ton na rok, to trzeba jeszcze z 10 tysięcy dołożyć na kocioł z czujnikiem pogodowym i zaworem4-drogowym 

#39 ~Jankiel~

~Jankiel~
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2015 - 14:47:34

Jestem normalnym użytkownikiem. Paliłem w kotle na Holzgas firmy Dakon. Później zamontowałęm do niego palnik na pellet Kieleckiej firmy Ecovarm. Sorki za reklamę, ale uważam, że to najlepszy wybór i cieszę się, że ta firma jest właśnie w moim regionie :). Kupowałęm pellet Barlinka, Holzexportu, Olczyka i jakiś homemade zokolic Pierzchnicy. Ogólnie wszystko było ok, ale przy zmianie peletu trzeba było kombinować z ustawianiem parametrów itp. Potem wzorem Kostrzewy reklamującej się regulacją automatyczną za pomocą sondy lambda zamontowałem w czopuchu zwykłą sondę lambdę podłączając ją pod miernik aby uzyskać jak najlepsze parametry spalania. Rozwiązanie z sondą lambdą trochę pomogło, coś tam można było sobie podglądać. Regulacja idealna była niemożliwa, zbyt wiele parametrów się zmieniało. Ostatecznie zakupiłem piec Ecovarmu ponieważ miał możliwość automatycznego czyszczenia wymiennika z popiołu i wsadziłem do niego palnik. Piec na Holzgas sprzedałem. Dokupiłem też siłownik automatycznego czyszczenia rusztu palnika. Wszystko działało ok, mniej latania do kotłowni. Jednak to co wykonała w ostatnim czasie rzeczona firma rozwaliło mnie pozytywnie na łopatki... wsadzili czujnik temperatury do komory spalania i sterownik sam reguluje parametry spalania. Co za tym idzie nieważne jaki pellet się wrzuci spalanie będzie dążyło do ideału. Ja aktualnie palę Olczykiem, ale Holzeksport i Barlinek też mogę polecić. NIe miałem doświadczenia z innymi. O jakości peletu stanowi w większości przypadków spiek pozostający po spaleniu. Apel do wszystkich. Palcie drewnem, albo pelletem. Nie ma wdzięczniejszego paliwa. Do tego pellet zapakowany w worek foliowy będzie miał 5-8% wilgotności. Jak będzie miał większą wilgotność to się rozleci na trociny - więc nie da się oszukać wartości opałowych tak jak przy węglu, ekogroszku itp. Syf pozostający z miału, węgla itp nie jest warty oszczędności. Ekogroszek to marketingowa nazwa i nie ma związku z ekologią. Wrzucenie 3-ch taczek węgla, żeby wywalić 2.... jakaś masakra. Nie wiadomo ile w tym wilgoci ile kamienia i piachu...  Jak już musicie palić węglem to nauczcie się palić sposobem górnym.

Jak ktoś chce mieć full wypas, ale drożej to trzeba zainstalować jeden lub dwa zbiorniki akumulacyjne po 1000 l i piec elektryczny. Grzać wodę w 2giej taryfie. Na pewno będzie ekologiczniej i może się okazać, że wcale nie dużo drożej. Ogrzewanie gazem ziemnym jest niezłym rozwiązaniem, ale jakość i ceny gazu dość niepewne. Może się to komuś przyda....

Sorki za reklamę zrobioną firmie Ecovarm, ale ja szczerze polecam ! Wisi mi czy ktoś mnie posądzi o kryptoreklamę. Uważam, że dobre produkty trzeba polecać.

#40 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2016 - 11:27:12

Mam EG Pellet 15 od dwóch lat i Stelmetem mało paliłem. Raczej Olczyk. Im bardziej skomplikowana automatyka, to chyba mniej problemów. Jak się tylko nie zrobią spieki w kielichu, to wszystko idzie OK.  

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ogrzewanie, pellety

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych