Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

42 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~Kur~

~Kur~
  • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 23:16:22

A czym byłby Tarnobrzeg gdyby nie "historyczny" Machów? - Pożydowski miasteczkiem gdzie był targ dla Dzikowa. A dziś żydzi dobrze mówią: - wasze ulice, nasze kamienice! :P Aj waj, ale co ty możesz o tym wiedzieć ? Wydobyto siarkę kosztem likwidacji Machowa. Niech chociaż ślad po nim zostanie. Dalej dla mnie to Zalew Machowski i niech się nawet sfajda burmistrz Tarnobrzega z wściekłości. :o Cóż on o tym może wiedzieć lecząc swoje kompleksy w zapyziałej mieścince.

A czym byłby Machów, albo Dzików gdyby nie Tarnobrzeg? Możemy sobie gdybać, ale historia już zapisała takie, a nie inne karty.
Czyżbyś leczył swoje kompleksy? Ochłoń człowieku. Nikt nie zapomi o Machowie, natomiast nazwa jeziora została zmieniona. Teraz jest prosta i oczywista, więc niech taka będzie.
Powtarzam: nie mam nic przeciwko "Machowskiemu". Ale czy oprócz nas, mieszkańców Tbga i okolic "Machowskie" się z czymś kojarzy?

#22 ~Justyna~

~Justyna~
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 07:06:07

A czym byłby Tarnobrzeg gdyby nie "historyczny" Machów? - Pożydowski miasteczkiem gdzie był targ dla Dzikowa. A dziś żydzi dobrze mówią: - wasze ulice, nasze kamienice! :P Aj waj, ale co ty możesz o tym wiedzieć ? Wydobyto siarkę kosztem likwidacji Machowa. Niech chociaż ślad po nim zostanie. Dalej dla mnie to Zalew Machowski i niech się nawet sfajda burmistrz Tarnobrzega z wściekłości. :o Cóż on o tym może wiedzieć lecząc swoje kompleksy w zapyziałej mieścince.

to było jest i bedzie jezioro machowskie, mogliby troche pomyslec o ludziach ktorych z tamtad wysiedlili!

#23 ~harry~

~harry~
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 07:13:22

Żeby tak Mastalerz walczył o ściąganie inwestorów jak walczył o tę nazwę to byłoby super....

#24 ~echodna~

~echodna~
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 09:39:23

A dlaczego jezioro białe, ktore jest powszechnie znane nie nazywa sie włodawskie albo chełmskie dlaczego na mazurach sa jeziora sniadrwy, mamry itp. a nie jeziora np. mrągowskie, gizyckie czy olsztynskie. To jest jak widac jedyne co niektorzy potrafia wymyslic.
Jaki prezydent taka promocja no coz sie dziwic. A o historii tego miejsce mysle ze nie powinnismy zapominac i zalew machowski był własciwa nazwa z jakas tam jakby nie patrzec geneza. No ale ile osob tyle zdan - kazdy ma prawo do swojego. Natomiast daleki bylbym od stwierdzenia ze zmiana nazwy tego akwenu to jakakolwiek promocja - chyba nie tedy droga ... Noooo ale zeby cos wymyslic to trzeba miec czym. Widocznie wagary to nie byl dobry sposob na zycie i nie ma sie czym teraz chełpić.

#25 ~Maniek~

~Maniek~
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 17:29:02

to niech sie ludzie wrócą na lekcje geografii do szkoły podstawowej i nauczą raz na zawsze gdzie było najwieksze zagłębie siarkowe w Europie... tak się to tłumaczy niełukom....

mieszkańcy północnej części geografie olewali zapewne bo będąc w Świnoujściu tubylcy a moi
rozmówcy Tarnobrzeg kojarzyli z Tarnowem, tłumaczyłem że to miasto leży bardziej na wschód,
no to pomieszali z Tarnopolem.Wobec tego dałem se spokój.

#26 ~taran~

~taran~
  • Goście

Napisano 12 maj 2012 - 21:18:07

Maniek Ty nie cwaniakuj trudno aby mieszkaniec Świnoujścia znał wszystkie miasta w Polsce
Tobie tez zapewne w głowie niewiele świta skoro nie potrafiłeś logicznie wyjaśnić......... a to wstyd !!!!

#27 ~Radek~

~Radek~
  • Goście

Napisano 13 maj 2012 - 13:07:01

A dlaczego jezioro białe, ktore jest powszechnie znane nie nazywa sie włodawskie albo chełmskie dlaczego na mazurach sa jeziora sniadrwy, mamry itp. a nie jeziora np. mrągowskie, gizyckie czy olsztynskie. To jest jak widac jedyne co niektorzy potrafia wymyslic.
Jaki prezydent taka promocja no coz sie dziwic. A o historii tego miejsce mysle ze nie powinnismy zapominac i zalew machowski był własciwa nazwa z jakas tam jakby nie patrzec geneza. No ale ile osob tyle zdan - kazdy ma prawo do swojego. Natomiast daleki bylbym od stwierdzenia ze zmiana nazwy tego akwenu to jakakolwiek promocja - chyba nie tedy droga ... Noooo ale zeby cos wymyslic to trzeba miec czym. Widocznie wagary to nie byl dobry sposob na zycie i nie ma sie czym teraz chełpić.

Bo tamtejszym włodarzom się klepki nie poprzewracały i są zdecydowanie mądrzejsi od naszego burmistrza Mastalerza. Mądry będzie nazywał to nadal Zalewem Machowskim a głupiec niech se po swojemu woła.... :)

#28 ~mieszkaniec~

~mieszkaniec~
  • Goście

Napisano 13 maj 2012 - 15:20:59

A ja to bajoro nazywam "siarkowodorkiem"....:)

#29 ~ellka~

~ellka~
  • Goście

Napisano 13 maj 2012 - 15:47:17

A ja to bajoro nazywam "siarkowodorkiem".... :)

strasznie fajnie

#30 ~JANKO~

~JANKO~
  • Goście

Napisano 14 maj 2012 - 17:55:58

Wiecie co? W świecie gdzie herezję żydowską nazywa się religią,gdzie dla dobra tzw obywatela ma się pracować do 107 roku życia,gdzie w ramach demokracji istnieje dyscyplina partyjna...To może, faktycznie ten Zalew Machowski warto nazwać Jeziorem Tarnobrzeskim...Tak dla świętego spokoju...A tak z innej beczki...W gdańsku ktoś nie wie gdzie jest Tarnobrzeg???Mało Gdańszczan zarobiło na nabrzeżu Tarnobrzeskim(zwanym też Siarkowym)???A co do świni ujścia...Ja, jak i reszta z Tarnobrzeżan wiemy gdzie to miasteczko leży, a jak któryś deb***ny mieszkaniec Świnoujścia nie wie gdzie jest Tarnobrzeg, to jest po prostu deb***em ...Bo to miasto też duże pieniądze zarobiło na Tarnobrzegu

#31 ~nieoczytany~

~nieoczytany~
  • Goście

Napisano 14 maj 2012 - 22:44:15

Teraz to nie wiadomo gdzie co jest??? Świnoujście to pewnie leży w Tatrach...bo mamy morze, a nie mamy stoczni...Jakiś dziwny kraj....ludzie, gdzie ja żyję??????????????

#32 ~wergiliusz~

~wergiliusz~
  • Goście

Napisano 15 maj 2012 - 08:35:04

Jak ktoś ze znajomych jedzie nad jezioro solińskie to mówi że jedzie nad Solinę tak samo jest z jeziorem tarnobrzeskim więc dyskusje w tym temacie są zbędne.Najważniejsze że woda jest czysta i plaża szeroka a wszystkim internautom życzę słonecznej pogody B)

#33 ~Polliusz~

~Polliusz~
  • Goście

Napisano 15 maj 2012 - 12:17:09

Jak ktoś ze znajomych jedzie nad jezioro solińskie to mówi że jedzie nad Solinę tak samo jest z jeziorem tarnobrzeskim więc dyskusje w tym temacie są zbędne.Najważniejsze że woda jest czysta i plaża szeroka a wszystkim internautom życzę słonecznej pogody B)

He, he, he. Ale jaja. Chyba będzie mówił że jedzie do Tarnobrzega? :lol: :lol: :lol: Bo się zleję ze smiechu, przestań bo nie mogę, he he he he he he he. Dobre....!

#34 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 06:08:16

ta plaża to jakaś porażka!! wczoraj byłam i jest okropnie piasek z kamieniami nie da się boso chodzić, pełno śmieci (patyki, kubki) sezon w pełni a nikt tam nie sprząta??

#35 ~ziomek~

~ziomek~
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 08:02:39

Chodzenie boso po kamykach to dobry masaż stóp a jak ci przeszkadzają to załóż sobie laczki :lol:

#36 ~rozwielitka~

~rozwielitka~
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 11:23:03

He, he, he. Ale jaja. Chyba będzie mówił że jedzie do Tarnobrzega? :lol: :lol: :lol: Bo się zleję ze smiechu, przestań bo nie mogę, he he he he he he he. Dobre....!

Już wiem dlaczego taki obsikany chodzisz ha ha ha :D :D :D i nawet nie próbuj się tłumaczyć :D :D :D

#37 ~henio~

~henio~
  • Goście

Napisano 26 maj 2012 - 14:29:47

to niech sie ludzie wrócą na lekcje geografii do szkoły podstawowej i nauczą raz na zawsze gdzie było najwieksze zagłębie siarkowe w Europie... tak się to tłumaczy niełukom....

w machowie?

#38 ~szperacz~

~szperacz~
  • Goście

Napisano 27 maj 2012 - 12:39:22

Na razie to na tablicy informacyjnej/mapie Tarnobrzega postawionej w centrum miasta naprzeciwko byłego internatu LO, widnieje nazwa "Jeyioro Machowskie".
Tak, to nie moja pomyłka.
Właśnie "Jeyioro".
I ja tego będę się trzymał :lol:

#39 ~Machow~

~Machow~
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 22:34:11

Mam na nazwisko Machowski i prawdopodobnie moi przodkiwie pochodzą z dawnego Machowa, było by miło upamiętnić istnienie tej mieścinki.
Skoro przyjeło sie uprzednio ze to zalew Machowski to po kiego to zmieniać.

#40 ~stos~

~stos~
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 15:08:32

Zalew, a raczej zbiornik, ponieważ dół po odkrywkowym wydobyciu siarki został zalany wodą z rzeki Wisły i od niej jest uzależniony ( dopływ świeżej wody i nie mylić z wodą czystą ) Woda na zasilaniu zbiornika ma taką sama ocenę jak w Wiśle na poziomie Machowa. Inaczej skład chemiczny wygląda na odpływie za Machowskim zbiornikiem, ta woda wpływa też do Wisły tylko z dodatkiem "pierwiastków z tablicy Mendelejewa "  >Jezioro< to przynęta dla przyjezdnych, nie dla mieszkańców. Ale cóż, w dawnym tarnobrzeski(e)m widać poczucie ciągłego niedowartościowania i chęć podwyższenia rangi nazewnictwem. Może to i dobrze bo kto wejdzie do wody gdyby był napis: Witamy. Wchodzicie do wody na własną odpowiedzialność -to dawne wyrobisko siarki!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych