Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Maruszów gm. Lipsko - historia

Maruszów historia Maruszowa Lipsko historia Lipska historia Lipska i okolic gmina Lipsko powiat radomski Radom Mazowsze historia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2019 - 07:47:01

Czy znane są komuś dzieje wsi Maruszów obok Lipska?

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2019 - 14:38:45

A co chcesz wiedzieć o Maruszowie?

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2019 - 19:25:22

Ostatnio dziewczyna się tam powiesiła.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2019 - 06:50:47

A co chcesz wiedzieć o Maruszowie?

W sumie to cokolwiek. Staram się ustalić dzieje historyczne tej miejscowości.

#5 ~John~

~John~
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2019 - 08:25:47

Zgłoś się do KGW Maruszów, napewno Panie udzielą Ci jakich wiadomości... pozdrawiam

#6 ~KGW w Maruszowie~

~KGW w Maruszowie~
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2019 - 11:54:18

W sumie to cokolwiek. Staram się ustalić dzieje historyczne tej miejscowości.

Maruszów miał szkołę powszechną wczesniej aniżeli Lipsko.

Nie był terenem prywatnym jakim było Lipsko czy Daniszów.

Wzmanek źródłowych jest bardzo mało. Można przypuszczać wczesniej że wchodził w skład dóbr rodziny Tarłów. Granica podziału dóbr biegła w miejscowości Walentynów. Szosa do Glina to dawna granica.

W okresie przedwojennym w Maruszowie zamieszkiwało dwie rodziny Żydowskie

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2019 - 18:50:02

Maruszów miał szkołę powszechną wczesniej aniżeli Lipsko.

Nie był terenem prywatnym jakim było Lipsko czy Daniszów.

Wzmanek źródłowych jest bardzo mało. Można przypuszczać wczesniej że wchodził w skład dóbr rodziny Tarłów. Granica podziału dóbr biegła w miejscowości Walentynów. Szosa do Glina to dawna granica.

W okresie przedwojennym w Maruszowie zamieszkiwało dwie rodziny Żydowskie

Dziękuję. Z jakiego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o tej miejscowości?

#8 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 luty 2020 - 19:08:44

Znajduje się tam pozostałość po młynie. Słyszałem historię, ale nie wiem, czy prawdziwą, że nazwa pochodzi od córek właściciela tych ziem i młyna: Marii i Urszuli. Tyle z miejscowych opowieści.

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 luty 2020 - 22:29:23

Znajduje się tam pozostałość po młynie. Słyszałem historię, ale nie wiem, czy prawdziwą, że nazwa pochodzi od córek właściciela tych ziem i młyna: Marii i Urszuli. Tyle z miejscowych opowieści.

A kto był właścicielem Maruszowa?

Młyn napędzany czym ?

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 09:03:46

...jeszcze przed lay widziałem wiatrak na górce  po wschodniej części Maruszowa /jadąc od Lipska/.To zapewne ten młyn.

#11 ~Gosc~

~Gosc~
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 09:42:56

Tak, tam był młyn... niestety został rozebrany, dziś nie ma po nim śladu.

#12 ~Histpol~

~Histpol~
  • Goście

Napisano 13 luty 2020 - 16:07:41

Maruszów - kiedy wieś powstała i kto był jej właścicielem?

Najbliższe miejscowości wsi Maruszów znane w XVIw. to Szczekarzewice ( obecnie Czekarzewice ), Słuszczyn, Lipsko, Tarłów, Zemborzyn, Dziurków, Sienno, Krepa.

Jeżeli miejscowość należała do dóbr królewskich to dochodzenie w kwestii historycznej jest łatwiejsze. Bo zachowało się nieco dokumentów. Gorzej natomiast jest w kwestii dóbr prywatnych. Bo dokumentów jest bardzo mało. Oczywiście chodzi o czasy od XVIw. wstecz.

Około XVIw tak wyglądały własności miejscowości:

Lipsko - Oleśniccy

Sienno - króleskie dobra

Sczekarzewice - Tarłowie

Tarłów - Tarłowie

Krepa - Oleśniccy - królewskie dobra

Słuszczyn - królewskie dobra

Zęborzyn - królewskie dobra

Granica własności Oleśniccy - Tarłowie przebiegała we wsi Walentynów ( droga do Słuszczyna ). Mamy więc dowód że wieś Maruszów należała do rodziny Tarłów.  Rodzina Tarłów wywodziła się ze wsi Szcękarzewice. Oleśniccy to rodzina wywodząca się ze wsi Krepa . O ile Tarłowie pozostali do obecnej chwili przy swoim nazwisku to Oleśniccy na przestrzeni wieków zmieniali trochę swoje nazwisko. Pierwotnie nosili nazwisko Siennieńscy ( od miejscowości Sienno). Prawdopodobnie pierwszy który przyjął nazwisko był Dobiesz z Krępy ( dziadek biskupa Zbigniewa Oleśnickiego ). Olesniccy i Tarłowie byli w pewnym stopniu skoligaceni. Mikołaj Oleśnicki (założyciel Lipska ) był żonaty z córką Tarły. Nie ma jednak żadnej wzmianki by wieś Maruszów przejeła w posagu jego pierwsza czy druga żona. M. Oleśnicki był dwukrotnie żonaty z Tarłównami. Czyli Maruszów był dalej we władaniu rodziny Tarłów. Przy drodze do Helenowa była owczarnia dworska ( stare mapy z XVIIw. ). Czy Maruszów był dworem? Nie ma takich informacji. Helenów był dworem i bardzo mozliwe że owczarnia na końcu wsi należała właśnie do tego dworu. Co za tym idzie była by to południowa granica wsi Maruszów. Idźmy nieco na wschód do miejscowości Słuszczyn. Do okresu Potopu Szwedzkiego wieś była królewska.

Po wojnie została doszczętnie zniszczona i przestała istnieć. Powstałą nowa wieś Kolonia Słuszczyn ( znana obecnie jako Słuszczyn ) W XVIII w Solec , Słuszcyn, Glina były własnością hr. Matuszewskiego. Majatek hrab. za długi został przejęty przez Cara w okresie zaboirów. Częśc została sprzedana a część nadana chłopom. Bardziej bym się skłaniał do stwierdzenia że Maruszów powstał z dóbr hr. Matuszewskiego. Największy rozwój wsi to końcówka XVIII wieku. Wtedy powstaje w Maruszowie szkoła powszechna. Pierwsza w okolicy. Lipsko szkoły takowej nie miało jeszcze. I jest bardzo możliwe że powstanie szkoły należy zawdzięczać właśnie hr. Matuszewskiemu. Matuszewski był ambasadorem Rosji w Londynie. I na koniec skąd wzieła się nazwa wsi i jak pierwotnie brzmiała? Moim zdaniem wieś nosi nazwę od nazwiska hr. Matuszewskiego - Matuszów, Maruszów.

Pzdr

#13 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 19:28:27

...jeszcze przed lay widziałem wiatrak na górce  po wschodniej części Maruszowa /jadąc od Lipska/.To zapewne ten młyn.

Też widziałem ten wiatrak za przystankiem autobusowym  z autobusami w stronę Lipska (chyba są jeszcze jego śladowe pozostałości tuż za takim domem obok tego przystanku). Wiatrak był bardzo duży jak na te okolice. Przetrwał dwie wojny światowe. Szkoda, że nie został odrestaurowany, bo był to jedyny taki wiatrak w tych terenach.

Znam także tę historię o Marii i Urszuli (córkach młynarza, od których imion miała wziąć nazwę ta miejscowość), ale nie wiem czy ma związek akurat z tym czy z innym wiatrakiem (młynem) w okolicy i na ile odpowiada historii tych rejonów.

Historia o Marii i Urszuli jest w mojej rodzinie w sumie od pokoleń. Opowiadała mi ją moja nieżyjąca już babcia, która pochodzi z tamtych okolic, a jej - jej rodzice, im - ich rodzice. Wydaje mi się, że w tej historii chodzi o młyn w tej okolicy, ale może niekoniecznie o ten wiatrak. Skoro zaś była tam owczarnia, nie można wykluczyć, że mógł znajdować się tam i młyn.

Histpol - chylę czoła, jestem pod wielkim wrażeniem Twojej wiedzy!

Czy wiadomo może czy hrabia Matuszewski miał siostry, córki, wnuczki?

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:04:49

Wiatrak został rozebrany, niestety nie ma po nim śladu!

#15 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:04:58

Czy ten lub inny wiatrak znajduje się na mapach tej miejscowości z dawnych wieków? W Polsce są różne wiatraki, w których robiono mąkę datowane głównie na XV w. - XX w.

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:06:03

A kto był właścicielem Maruszowa?

Młyn napędzany czym ?

Wiatr. Czasami konie.

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:07:12

Wiatrak został rozebrany, niestety nie ma po nim śladu!

Kto to zrobił? Szkoda :(.

#18 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:38:54

Czy ten lub inny wiatrak znajduje się na mapach tej miejscowości z dawnych wieków? W Polsce są różne wiatraki, w których robiono mąkę datowane głównie na XV w. - XX w.

Patrząc po gabarytach ten wiatrak nie został raczej postawiony przez chłopów, bo ich nie byłoby na to stać. Wiatraki takie były raczej fundowane, np. przez hrabiów.

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:44:02

Patrząc po gabarytach ten wiatrak nie został raczej postawiony przez chłopów, bo ich nie byłoby na to stać. Wiatraki takie były raczej fundowane, np. przez hrabiów.

I nie powstał tam bez przyczyny.

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 luty 2020 - 20:45:50

I nie powstał tam bez przyczyny.

Mógł służyć właśnie na potrzeby dworu.

Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Maruszów, historia Maruszowa, Lipsko, historia Lipska, historia Lipska i okolic, gmina Lipsko, powiat radomski, Radom, Mazowsze, historia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych