Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Działoszyce - jak to jest z tym "rozwojem"?

48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 06:31:49

W ostatnim czasie pojawio się kilka artykułów, dość jednoznacznie wskazujących na warunki życia w województwie świetokrzyskim - najbardziej skorumpowane, rosnace bezrobocie, wyludnianie się regionu, upadek wielu firm, itd. itp. Najświeższy "nius" - nie będzie żadnego lotniska w świetokrzyskim, jak o to walczył m.in. marszałek województwa.

"Było, nie było, pisz pan że było".

W regionie rządzi PSL.

Pieniądze unijne przydziela PSL, nie jako partia oczywiście , ale osoby odpowiedzialne za rozdział tych środków w regionie mają raczej jednoznaczne konotacje polityczne. Zmarnowane lata i zmarnowane pieniądze. Trzeba dużo dobrej woli, żeby umieć cieszyć się ze sposobu wykorzystania środków unijnych w województwie. Jeśli wydało się ciężkie miliony na rozwój województwa i w efekcie uzyskać rosnące bezrobocie i wyludnianie się województwa, to trzeba wyjątkowych zdolności strategicznych i przywódczych. No i ponad normalną wyobraźnią trzeba być obdarzonym, żeby to ogarnąć i świadomie uznać za "rozwój" województwa.

Moim skromnym zdaniem, to nie zenit. To dopiero początek "świetlanej" przyszłości na rynku pracy w województwie. I teraz szczerze sobie życzę, żebym się mylił.

Z tym współczesnym "rozwojem" będzie chyba jeszcze gorzej niż z niedawnym socjalistycznym "postępem". Takie słowo - wytrych. Odmieniane przez wszystkie przypadki na festynach i dożynkach, cięciach wstęg (lub wstąg - zależy czy zastosujemy ortografię polską, czy "prezydencką"), otwarciach kolejnych hal sportowych, barów przydrożnych i galerii handlowych.

A jak jest każdy widzi. Gorzej, że też czuje. Po prostu rozwój jak cholera. Przepraszam, za pojęcie…

Podobnie jest w naszej małej gminie. Też rządzi PSL.

Nie ma jakiegokolwiek pomysłu na to, aby gminę rozwinąć. Wybudowanie chodnika, wylanie asfaltu, czy zorganizowanie pikniku, to takie doraźne działanie dla przetrwania. Trudno, żeby nic w ogóle nie robić. Zbyt jaskrawo świeciłby w oczy ludziom gminny „dobrobyt”.

Może lepiej wprost powiedzieć ludziom - szukajcie życia gdzie indziej. Gdy się patrzy po wioskach, czy samym mieście, to w zasadzie niedługo będzie więcej bezpańskich psów, niż mieszkańców. Pewnie, władze zwołają jedną czy drugą imprezę, zabawią chwilowo część mieszkańców i zaproszonych gości (którzy niejednokrotnie w niczym się gminie nie przysłużyli, natomiast bardzo chętnie się pokażą, żeby łatwiej ich zidentyfikować przy kolejnych wyborach).

Wiadomo już, że budżet gminy będzie skromniejszy niż w latach ubiegłych. Ponadto, żeby zrekompensować brak części pieniędzy, których państwo nie da gminie na skutek gminnego "dobrobytu", Rada Miejska w Działoszycach zdecydowała podatki podnieść. Szkoda, że nie pomyślała, że ludzie już nie mają z czego płacić! Coś może być na rzeczy, i warto się w to wgryźć głębiej, bo państwowa subwencja dla gminy zmniejszy się o 600 tysięcy, a dochody gminy wzrosną (przez podniesienie lokalnych podatków) o 60 tysięcy. Skala porównawcza żadna, a podniesienie podatków argumentuje się płynnością finansów gminy. Już jakiś czas temu pisałem, że różnie może być z finansami gminy. Jak widać da się pewne rzeczy przewidzieć. Jeśli wierzyć, że te 60 tysięcy ma uratować płynność finansową gminy, to rozumiem, że podniesienie podatków, to tyko taki wybieg, aby mieć jakieś argumenty w czasie kampanii wyborczej, która w zasadzie już trwa. Jeśli słyszę, że 60 tysięcy ratuje gminę przed płynnością finansową, to tak luźno się zastanawiam, ile faktycznie brakuje, bądź zabraknie (i kiedy) do tejże płynności. Dla naszej gminy idą wyjątkowo „ciekawe” czasy. Jeśli do tej pory gmina żyła w finansowym dobrobycie, to ciekawe, jak nazwać gospodarczo ten czas, który nadchodzi. (mniejsze subwencje, mniej środków unijnych w kolejnych latach). Ciekawe, jakimi rankingami władza będzie się szczycić. Może ilością lamp przydrożnych, które jeszcze się świecą, może ilością dróg, których nie ma za co odśnieżyć (w tym roku mamy wszystkie drogi odśnieżone na czas – bo śniegu nie ma), albo ilością mieszkańców, którzy opuścili gminę, bo nie potrafili przyjąć i zachłysnąć się dobrobytem, jaki im władza w ostatnich kilkunastu latach przygotowała.

I na koniec, podobnie, jak w skali kraju, tak też w skali naszej małej gminy – trzeba wyjątkowej wyobraźni, aby zwijanie się gminy, nazwać rozwojem. Popatrzcie ludzie na swoje rodziny, na warunki Waszego życia codziennego. Zobaczcie, ile dzieci macie w swojej okolicy, ile młodzieży, a ile osób starszych. Kto ma wypracowywać dochód gminy, gdy jej potencjał rozwojowy – właśnie ci ludzie młodzi - opuszcza gminę? Niektórzy już dzisiaj są szczęśliwi, gdy widzą idącego przez wioskę człowieka. 

Jeśli inwestycje poczynione w gminie przyczynią się do zwiększenia ilości ludzi w niej mieszkających, inwestujących, pracujących, wówczas nazwę to rozwojem. Gdy mieszkańcy będą radośni na codzień, a nie przy okazji okazjonalnych gminnych imprez (to taka radość wymuszona). Na chwilę obecną, mówienie o rozwoju gminy według mnie można nazwać błazenadą. Błazenadą dla doraźnych, partykularnych, celów. Bo inaczej, dla własnych interesów, nie można. To oczywiste.

Pozdrawiam. I obym się mylił.

#2 ~boss~

~boss~
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 07:36:59

każdą "karierę" polityczną rozpoczyna się od narzekania na obecną sytuacje polityczną... ot tak aby ponarzekać oczywiście bez grama własnej koncepcji jak to powinno być robione

#3 ~roch~

~roch~
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 18:27:59

..a wójt gminy Działoszyce ma się w najlepsze, bo wielu mieszkanców cierpi na niedorozwój...

#4 ~abc~

~abc~
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 22:22:22

ludzie piszą o innych z głupoty, złośliwości, chęci odreagowania, ale też by zmniejszyć dystans społeczny. Jeśli napisze o kimś znanym , że jest zły, to automatycznie ustawia siebie w odwrotnej pozycji, że jest dobry i ma prawo oskarżać i w ten sposób przywracają sobie poczucie wartości.

Mieszkańcy gminy Działoszyce jesteście marką tej gminy bo wasz wkład w jej rozwój jest ogromny      i nikt nie ma prawa Wam ubliżać. ~boss~ gratuluje trafnych spostrzeżeń.

#5 ~Michał~

~Michał~
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 17:45:17

abc nie kazdy jest tak zacofany jak Ty by zmniejszac dystans społeczny , i tak głupi bo przeciez burmistrz to nasz wybraniec czyli nasz pracownik wiec o jakim dystansie mowa?? , ale ludzie tacy jak Ty traca poczucie rzeczywistosci i tzw władze maja za guru i to sa własnie ludzie małej wartosci i bez osobowosci dlatego tak sie dzieje ze urzednicy sa bogami a petenci poddanymi .Jaka marka?? a jakiez sukcesy osiagneli i jaki jest rozwój tej Gminy?? , bród , smród i ubóstwo, trzeba jechac dalej i zobaczyc jak prosperuja inne Gminy ale tam nie ma wigilii za publiczne pieniadze, wstyd i hanba!!! jesli ktos chce robic takie imprezy to prosze za swoje i zapraszac nawet 3000 osób nie bedzie to nikomu wadziło

#6 ~X~

~X~
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:37:03

a co oni budują w tym mieście, że takie rozkopane?

#7 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 19:19:32

zapewne nie wiesz, że subwencja została zmniejszona nie tylko dla gminy Działoszyce, ale dla wszystkich gmin, a szczególnie dla gmin rolniczych (informacja na stronie Ministerstwa Finansów) i skoro na tle ogólnokrajowym tak szeroko postrzegasz środki publiczne gminy Działoszyce to może najwyższy czas poszukać innego zajęcia i źródła dochodu dla swojej rodziny bo utrzymujecie się przecież ze środków publicznych.

#8 ~rex~

~rex~
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 20:00:34

Srodki publiczne gminy sa przejadane i zle zarzadzane!!!!!!! ile zarabia burmistrz , ile zastepca ile radni itd , to w innych gminach nie do pomyslenia a nawet starosta zarabia mniej od naszego burmistrza!!!! na to sa pieniadze??

#9 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 21:05:25

Gościu, jak najbardziej wiem, że subwencję MF obcięło nie tylko gminie Działoszyce, choć ja nawiązałem tylko do obniżenia subwencji Działoszycom. Tylko, że to niczego nie zmienia. Żadna radość, że w innych gminach też będą miały mniejszą subwencję. To raczej powód do smutku, ale ważne, że władza, która do tego doprowadziła, czy dopuściła, ma się dobrze. Od razu człowiekowi poprawia się humor. Żeby nie było, jak napisałem w pierwotnej wypowiedzi – rządzi w regionie PSL. A w kraju współrządzi. Pewnie dlatego, jak twierdzisz, ucięli subwencje dla gmin rolniczych (choć osobiście tego nie sprawdzałem, czy faktycznie „szczególnie” rolniczym). To taka dbałość o rolnictwo. Oczywiście, że PSL nie zarządza MF, ale zawsze w koalicji jest, więc cokolwiek do powiedzenia tam chyba ma. No chyba, że ma tyle do gadania, że po prostu nic powiedzieć nie może. Przystawka i tyle, choć są i tacy, którzy uważają, że nie bardzo jest co skonsumować. To po co cyrk robić o tych możliwościach i znaczeniu PSL-u? To tak lokalnie można ludziom kit wciskać.

Gościu, jesteś kolejną osobą, która bez honoru zajmuje się moim utrzymaniem. Bez honoru, bo z ukrycia, incognito. Współczuję poziomu poczucia własnej wartości. Masz imię i nazwisko? A może pracujesz? Może się uczysz? Miej choć trochę odwagi przedstaw się i napisz coś o sobie, wówczas będziemy mogli nawiązać dyskusję (na „Forum Romanum”) na jakichś równoprawnych warunkach. Będę miał też jakieś rozeznanie, czy wiesz o czym piszesz, bo z powyższej wypowiedzi nie wynika to jednoznacznie. Co do mojego życia zawodowego - kiedyś już o tym pisałem, więc nie będę się powtarzał.

Co takiego w niektórych ludziach siedzi, że nikczemnie podgryzają drugiego zza węgła, żeby ich inni nie widzieli. Naprawdę, takim ludziom składam serdeczne wyrazy współczucia. Takie metody tchórzowsko – lizusowskie. Szkoda. Życzę więcej wiary w siebie.

I pozdrawiam

PS.

Ostatnio spotkałem ciekawą maksymę C. K. Norwida i polecam do podjęcia refleksji:

„Czy ten ptak własne gniazdo kala, czy ten który mówić o tym nie pozwala?”

#10 ~gupi chop~

~gupi chop~
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 17:39:52

Panie Łukaszu, fakt , mądrego warto posłuchać. Ale powiedz pan mnie gupiemu chopu co pan proponujesz, gdyż poza ciągłym laniem wody nie widzę u pana poza propozycjami zmian personalnych żadnych konkretów. Zacytuj pan może jeszcze jakiegoś klasyka a uszczęśliwisz gawiedź, może coś o Irlandii ?

#11 ~mieszkaniechttps://www.goo~

~mieszkaniechttps://www.goo~
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 15:40:06

na nic się zdają Twoje wywody bo i tak PSL nadal będzie rządzić w regionie i współrządzić w kraju, ale skoro widzisz szarość w środkach publicznych to odpowiedz czy jesteś na tyle zaradny by znaleźć według ciebie bezpieczne źródło własnych dochodów?, a czy zamierzasz trwać w środkach publicznych-gminnych?

#12 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 17:08:03

Przepraszam, że na razie Wam nie odpowiadam, "chopie" oraz "mieszkancuhttps:".

Nie bardzo mam czas, ale oczywiście później (może jeszcze dzisiaj) Wam odpowiem.

Tymczasem pozdrawiam

#13 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 17:13:01

Tak sobie pomyślałem, jak miło byłoby, gdybyście się zarejestrowali na forum pod swoimi nazwiskami i wrzucili zdjecia. Wtedy wiadomo z kim się rozmawia. Szkoda.

#14 ~Zimny komentator~

~Zimny komentator~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 16:21:31

Witam!

Z radością przeczytałem płynący z niedawnego bastionu peeselu głos rozsądku. Mam nadzieję że nie okaże się on jedyny i ostatni, gratuluje także odwagi cywilnej. Chciałbym skomentować kwestie lotniska. Otóż kilka miesięcy  temu byłem na spotkaniu z vice ministrem transportu z PO, niejakim Rynasiewiczem - dotąd urzędującym. Stwierdził on że ŻADNEGO LOTNISKA W KIELCACH NIGDY NIE BĘDZIE, mało tego - przez nasz region nie będzie biec żadna autostrada, żaden odcinek szybkiej kolei ( oprócz 1 słownie: jednego  przystanku inter city we Włoszczowie)  nie zostanie wybudowany żaden most na Wiśle, nie będzie żadnej bocznicy przeładunkowej, nie planuje się budowy infrastruktury pod NIC, region jest   zdaniem ministra niewydolny  do tego stopnia, że nie powstanie w nim nigdy żaden kapitał, nawet ludzki, w który można by inwestować. Podziękujmy więc za to rządzącemu PSL, wielkiemu i usłużnemu koalicjantowi PO,  za ten anty rozwój, osiągnięcia, chochoły, dożynki, okradanie z dopłat ogórkowych.

Z tym, ponadto i oprócz tego  życzmy burmistrzowi Działoszyc, staroście Pińczowskiemu, farbowanemu  na peesel burmistrzowi Pińczowa, farbowanemu wójtowi Michałowa i wielu innym,    obecnym i przyszłym,  beneficjentom środków unijnych,  którzy z radością i  wdzięcznością zastartują z list peeselu w nadchodzącym roku 2014, życzmy im  WSPANIAŁYCH  DOŻYNEK, KAMPANII WYBORCZYCH, PIEŚNI POETÓW, ZASTAWIONYCH STOŁÓW, PIECZONYCH PROSIAKÓW, ŚPIEWAJĄCYCH GOSPODYŃ, USŁUŻNYCH PISMAKÓW, DOSTAWIANIA  BIUREK, WYBORCZEJ KIEŁBASY I POWYBORCZEJ WÓDKI.   A MARSZAŁKOWI JARUBASOWI WODZOWI PSL  ŻYCZMY NIECH DALEJ TAŃCZY TAŃCZY TAŃCZY TAŃCZY WE WSZYSTKICH MIASTACH I WSIACH PONIDZIA DO UTRATY TCHU 

#15 ~gupi chop~

~gupi chop~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 19:37:52

Tak mnie się gupiemu chopu właśnie wydawało, że tą retorykę poznałem wcześniej u niejakiego bodajże Kononowicza. Nie będzie niczego, to nadzwyczaj precyzyjny plan.

#16 ~Zimny komentator~

~Zimny komentator~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 22:31:21

Tak mnie się gupiemu chopu właśnie wydawało, że tą retorykę poznałem wcześniej u niejakiego bodajże Kononowicza. Nie będzie niczego, to nadzwyczaj precyzyjny plan.

Pisz po polsku. Nie jestem  gupim chłopem  tylko Jestem głupim chłopem. 

Ćwicz pisownię zdań wielokrotnie złożonych

Jestem jaki jestem, gdyż  głosuję na P ( tu  wstaw ostatnią literę z nazwiska Witos ) L. I poczytaj teksty tegoż ostatniego o ideałach ruchu ludowego zamiast czytać głupoty ( Kononowicza). Po jakimś czasie zaczniesz ,,łapać" dwuznaczności tekstów jak mój powyżej. 

#17 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 23:40:26

Dla sporej grupy osób zmiany personalne były by już rewolucją. Takie (czy też te) osoby nie potrafią wyobrazić sobie nawet takiego faktu. To znaczy, zdolości takie mają, ale efekt wyobrażeń byłby nie do przełknięcia. To jak kość w gardle. Trzeba by się w piewrszym rzędzie pożegnać z wynagrodzeniami, których później juz łatwo nie otrzymają. Oczywiście innym radzą podejmowanie pracy za tzw. miskę ryżu, potrafią zawodzić, jak to ludzie do pracy się nie garną (a oni tacy skłonni za 1200, czy 1600 na rękę pracować?) A otwory gębowe szeroko rozdziawione i wiecznie nie nasycone.

"gupi chopie" Zmiany? Konkrety? Oczywiście, że są propozycje. Teraz trochę za wcześnie na ich ujawnianie. To kwestia polityki (nie tylko) lokalnej. Życzysz sobie tych konkretów wcześniej - w każdej chwili (prawie) jestem do dyspozycji i zapraszam do bezpośredniego spotkania. Nie trudno mnie spotkać. Nie ukrywam się przed ludźmi na ulicy i nigdy się nie ukrywałem. Nie mam powodów, obaw, ani kompleksów. A za wszystkie głosy sympatii, z którymi się spotykam w różnych sytuacjach, bardzo dziękuję. I duży szacunek dla tych, którzy niekoniecznie idą wzdłuż lokalnej "linii partyjnej".

Co do pytania o środki publiczne i własne źródło utrzymania... owszem, praca w sektorze publicznym to nie jedyna możliwość. Poza tym taką możliwość może rozważać każdy, kto pracuje w sektorze publicznym.Nie tylko ja. Był czas, że prowadziłem własną działalność. Średnio szła, ale szła (ok. 2 lata). Ostatecznie zrezygnowałem, ponieważ na większym rynku duzi są za duzi, a potencjał lokalny temu nie służył. Nie był zły, tylko po prostu zbyt skromny. Poza tym, gdy ma się troje dzieci w wieku szkolnym, to nie można robić wszystkiego, kosztem czasu dla rodziny. To znaczy można, ale czy warto? Według mnie, nie. Poza tym w międzyczasie "zrobiłem" dodatkowo, w ramach studiów podyplomowych dwie różne specjalizacje. Nie siedzę biernie i nie przyglądam się, aż mi manna z nieba spadnie. Bogu dzięki, że ma człowiek siłę i zdrowie.

Oprócz tego znalazłem czas, aby zmotywować przeszło sto osób do wspólnego apelu do władzy gminnej, aby zmieniła Statut Gminy (aby mieszkańcy mieli inicjatywę uchwałodawczą). Ponad sto osób, a jakiś jeden radny z drugim śmie mówić, że to są osoby niezadowolone. A dlaczego mają być zadowolone? Bo władza tak chce? I co może jeszcze władza będzie ludziom mówić, co i kiedy mają jeść, i w co się ubierać? Niestety władza "wykręciła się sianem". Odwróciła się do ludzi plecami. I nawet jeśli nie wszyscy, to duża ilość mieszkańców dobrze to rozpoznała. Zainteresowanych odsyłam na stronę serwisu samorząowego PAP. Nie trudno znaleźć. A pomysł był (i jest nadal) bardzo dobry dla każdego mieszkańca, tylko jak się okazuje, nie dla władzy. Władza wie lepiej.

Ponadto zmotywowałem sporą grupę ludzi do złożenia kolejnego pisma do władz lokalnych - o obniżenie opłat za śmieci dla rodzin wielodzietnych. I znów władza nie ma czasu na zajęcie się tą sprawą. Próbuje się przytulić do pomysłu, przekabacić opinię lokalnej społeczności, że niby to ona (ta władza) wychodzi z taką inicjatywą. Coś tam niby wspomina, mówi, że się zajmie, ale obiecanki cacanki... Skoro podatki podnosi, żeby płynność gminy ratować, to nie wiem, czy znajdzie jakieś drobniaki, aby obniżyć stawki śmieci dla rodzin wielodzietnych. Co tam ludzie, co tam mieszkańcy. Ważne, że władza jest i, jak za starych dobrych czasów, się wyżywi (bądź co bądź również z publicznych pieniędzy).

Szykujemy inne inicjatywy. Są też inne pomysły, jak ułatwić życie w gminie. Ludzie chcą niejedno zmienić w gminie, ale z kim rozmawiać? Stąd też sądzę, że w pierwszej kolejności, potrzebne są zmiany personalne. Trudno. Widać nie ma innego wyjścia.

Ważne, że ludzie widzą i wiedzą, że trzeba się angażować, aby coś się zmieniło. Nie da się inaczej. Samo nic się nie zmieni. Samo to już tak trwa latami, a gmina wygląda, jak wygląda, ludzie, jak żyją każdy widzi.

Stąd ponawiam moje pytanie postawione w rozpoczętym temacie: Działoszyce, jak to jest z tym rozwojem?

"gupi chopie" propozycje są. I są konkretne. Na wyjście z nimi jest nieco za wcześnie. Obyśmy tylko dożyli, czego Tobie i sobie życzę.

Pozdrawiam

#18 ~Yasake~

~Yasake~
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 17:33:44

Niestety władza zeruje własnie na takich ,, gupich chopach,,  a gdzie dobro społeczne?? przeciez powinni sobie ludzie zdawac sprawe ze te wigiliie i inne uroczystosci to z ich pieniedzy , ze im wiecej imprez tym wieksze podatki bo skads trzeba brac pieniadze , to mniej dla ich dzieci , wnuków a potem beda lamentowac ze zacofani , ludzie obudzcie sie!!!! Odnosnie Kononowicza tp przeciez ta władza która jest zlikwidowała wszystko!!! gdzie jest sport  ?? co sie z nim stało?? Jakiez sukcesy odnosili zawodnicy z Gminy Dzialoszyce jeszce kilka lat temu a teraz?? prosze wymienic choc jeden?? prosze wymienic  choc jeden sukces w kazdej dziedzinie?? czy jest taki ?? chyba nie bo nie słyszałem wiec co tu móweic o rozwoju jak my cofamy sie a rozwojowe sa tylko imprezy za nasze pieniadze, sitwy kliki i nepotyzm i pora skruszyc ten beton czego Wam i sobie zycze

#19 ~kielczanin~

~kielczanin~
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 21:56:00

to pochwal się też sukcesami z poprzednich zakładów pracy.

#20 Łukasz Szostak

Łukasz Szostak

Bywalec

• PipPipPip
  • 97 postów

Napisano 21 styczeń 2014 - 22:52:58

I czym jeszcze?

A może dla odmiany tak Wy się zaczniecie chwalić? Proponuję, abyście zaczeli od imion i nazwisk. Może chociaż na tyle Was stać.

Zapytałem jak to jest z "rozwojem" Działoszyc, tak ciężko zrozumieć sens pytania i udzielić odpowiedzi? Pytanie postawione w języku polskim. Krótkie i proste. Jaki jest problem, aby na nie odpowiedzieć? Jaki problem, abyście postawili diagnozę sytuacji w gminie przeciwną do mojej?

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych