Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Dlaczego tak drogo?

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Katoliczka?~

~Katoliczka?~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 14:37:48

Dlaczego tak drogo? Parafia Lipsko uchodzi za tzw. parafię bogatą. Do tej pory myślałam, że to odnosi się do parafian, do ich poziomu zamożności. Od niedawna przekonałam się, że określanie parafii Lipsko jako "bogatej" to tylko obraz wysokości zarobków księży na czele z księdzem proboszczem. Moje doświadczenia w tej kwestii nie są duże(całe szczęście). Zaświadczenie do sakramentu małżeństwa o fakcie wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych (oczywiście nikt tego nie wygłasza - widnieją tylko na stronie internetowej i w gablocie w przedsionku) - 200 zł, chrzest dziecka (nierzadko kilka chrztów na jednej mszy) - 200 zł każdy. Inaczej sytuacja wygląda w innych parafiach. Kuzyn takie samo zaświadczenie dostał ZA DARMO - nikt nawet nie wspominał o jakichkolwiek opłatach. Za chrzest dziecka ksiądz też nie wziął nic. Powiedział, że każde dziecko powinno być ochrzczone i jak rodzice mają taką chęć to mogą w kopercie złożyć ofiarę na kościół. Te przykłady są wzięte z dwóch różnych parafii. Przepatrzyłam liczne fora internetowe i 200 zł za chrzest to wyższa część górnej półki opłat. Dodatkowo od księdza w lipskiej parafii, na pytanie "ile płacę?" nie usłyszałam ani razu "Co łaska..., inni dają tyle..." od razu pada konkretna kwota. Ksiądz nie pyta czy kogoś na to stać, jak wygląda sytuacja materialna rodziny, czy "klienci" pracują czy nie. Cała obsługa wygląda tak samo jak np. przy naprawie pralki - za usługę płacimy wg cennika, z jedną różnicą - nie dostaniemy ani rachunku, ani paragonu. Czy wysokości opłat w parafii Lipsko pokazują typowy przykład monopolisty na tym "rynku"?
Może ktoś wie czy parafia Lipsko ma z góry ustalony cennik za poszczególne sakramenty (może narzucony przez kurię), czy taki cennik można gdzieś znaleźć? A może uda się go tutaj stworzyć. Chętnie bym zapoznała się z takim cennikiem.
Z góry piszę, że ten tekst nie ma na celu, żeby kogokolwiek obrazić, tylko prezentuje indywidualne doświadczenia i przemyślenia.

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 15:07:45

Święta prawda.
Nic za darmo nie ma,a CO ŁASKA już dawno nie oznacza tego co powinno znaczyć-czyli na ile Cię stać.

#3 ~Gosc~

~Gosc~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 17:28:27

Niestety tak jest nie tylko w Lipsku, w Parafii Solec jest podobnie, pogrzeb kosztuje 800zł, to chyba lekka przesada, wydaję mi się jeżeli ludzie chcieliby dostawać faktury na usługi Kościół musiałby odprowadzać podatki a to przejawiłoby się tylko wzrostem cen.

#4 ~wawa~

~wawa~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 19:56:30

A czy orientuje się może ktoś koszt ślubu w Solcu? Biorąc pod uwagę strojenie ołtarza, organistę itp??

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 21:07:45

Nie powinniśmy nic płacić , bo zarówno wikarzy jak proboszczowie otrzymują pensję co miesiąc od państwa polskiego , ponadto nie płacą podatków i ZUS opłaca za nich nasze Państwo , czyli My Podatnicy.Skoro mają pensję i to z naszych podatków to dlaczego godzimy się im płacić po raz drugi , czy oni mają inne ,, żołądki ,, niż my i nasze dzieci.

#6 ~zyta~

~zyta~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 21:12:27

NO właśnie sprawa tych zapowiedzi-zapowiedzi mojego syna wcale nie było na stronie internetowej,a u moich kuzynów pojawiły się zapowiedzi 2 tyg po ślubie.Iza co tu płacić?

#7 ~uuu~

~uuu~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2011 - 21:15:31

W Krępie Kość. też 200zł.płaciliśmy w niedzielę za chrzest.Proboszcz powiedział,że koło 200zł kosztuje chrzest ,a nie mówiił już :"co łaska"

#8 darek_radom

darek_radom

Swojak

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 1478 postów

Napisano 29 kwiecień 2011 - 21:35:01

wikarzy jak proboszczowie otrzymują pensję co miesiąc od państwa polskiego , ponadto nie płacą podatków i ZUS opłaca za nich nasze Państwo

Zamiast pisać bzdury - najpierw cokolwiek poczytaj - np. KLIKNIJ TUTAJ ("Oto, ile zarabiają księża")

Walczymy wspólnie w Radomiu o BEZPIECZNE przejścia dla pieszych oraz BEZPIECZNE drogi dla rowerów i samochodów.

W Radomiu, w godz. 5-23, obowiązuje prędkość max. 50km/h!!!

(z wyjątkiem krótkiego fragmentu ul. Żółkiewskiego i ulic oznaczonych znakami B33, B43, D40 itp.)

Byk1.jpg .>>"Kulturalni" radomscy kierowcy<< na Facebooku (KLIKNIJ)

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2011 - 17:47:38

Skoro tak księża żyją biednie , jak opisano w artykule. To najwyższy czas zmienić pracę.W artykule wymienia się opłaty jakie ponosi parafia. Każdy ponosi opłaty i to zazwyczaj zarabiając najniższą krajową.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2011 - 21:26:37

Jeżeli tacy oni biedni to DLACZEGO NIE CHCĄ ROZDZIAŁU KOŚCIOŁA OD PAŃSTWA . Najwyższy czas , aby platforma obywatelska zrobiła z tym porządek . A ponadto , nawet w małych parafiach wcześniej księża i siostry coś pracowały , a ,, dzisiaj Wielkie Państwo ,, tyle , że nikt się nie pytał nikogo czy da swoje ciężko zarobione podatki na utrzymanie ,, DOROSŁYCH PRÓŻNIAKÓW ,,.Nie ma nigdzie na świecie takiego kraju , aby ludzie byli tak nierówno traktowani , jaka to demokracja to ZNIEWOLENIE.

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2011 - 21:31:21

Osoby , które znajdują pracę nawet po ,, dobrych ,, studiach muszą płacić za mieszkanie i dokonywać opłat , nikt im za darmo nic nie proponuje .

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2011 - 23:42:42

W Chotczy w tamtym roku pogrzeb kosztował 1400zł (razem z organistą i kościelnym)

#13 karmenka***

karmenka***

Bywalec

• PipPipPip
  • 76 postów

Napisano 04 maj 2011 - 08:36:48

Powinni mieć wprowadzone kasy fiskalne tak jak już mają lekarze ,sekretarki,prawnicy i po kłopocie odprowadzaliby podatek legalnie

#14 ~kasia~

~kasia~
  • Goście

Napisano 06 maj 2011 - 07:55:35

Drogo za pogrzeb - bo to okazja zarobku, księża wiedzą ze musisz pochować bliską ci osobę. Dla nich to zwykła praca, bez rozczuleń. Nie zapłacisz - nie pochowa. A to akurat taka sytuacja że sam przed sobą będzie się człowiek czuł źle targując się o kasę, że się żałuje na ostatnią drogę. Faktura lub kwitek jak najbardziej by się przydał/a. To jednak jest znaczna kwota, a miałam szczerze mówiąc sytuację, że za jedną z usług księdza (właściwie organisty) zapłaciłam 2 razy - pierwszy raz księdzu 150 zł (żeby przekazał), po miesiącu usłyszałam że to jest nieuregulowane i po niezręcznych przekamarzaniach w końcu drugi raz bezpośrednio organiście 200 zł (z niewiadomych przyczyn cena wzrosła). Czy zrobiłabym tak teraz? Nie. Człowiek nie wie co robić w takich sytuacjach, jest pochłonięty żałobą, nie chce się wykłócać o takie przyziemne sprawy... i wychodzi tak jak wychodzi. Już wolałabym żeby jak w sklepie był cennik jawny, idę, płacę, dostaję pokwitowanie... Wolę usłyszeć już ile co kosztuje, niż iść w ciemno w powtarzającą się sytuację: Ile płacę? Co łaska. (Płacę ile uważam) - Ale chwileczkę, nie zrozumieliśmy się - za to płacą ludzie około ... (nieporównywalna kwota). Więc albo "co łaska" albo konkretna cena.

#15 ~decision-lesinrre~

~decision-lesinrre~
  • Goście

Napisano 07 maj 2011 - 08:07:26

płacz i płać juz w czasach Chrystusa kapłani byli dobrzy stawiali łaznie przed wejsciem do świątyń i pobierali opłaty od biednych co chcieli sie pomodlić pod pretekstem obmycia z grzechu wiec ta instytucja sie niezmienia przez 2tys lat

#16 ~Lucja~

~Lucja~
  • Goście

Napisano 07 maj 2011 - 19:42:23

Ciekawa jestem czy w Lipsku mozna zorganizować pogrzeb świecki -bez ksiedza z człowiekiem ktory profesjonalnie poprowadzi taki pogrzeb.Widziałam w TV taki pogrzeb u prof, Religi?

#17 ~wesołek~

~wesołek~
  • Goście

Napisano 07 maj 2011 - 19:52:38

Prawda jest taka...Im większy ciemnogród tym staweczki u plebanów są wyższe...a i bezczelność większa...:)

#18 ~wesołek~

~wesołek~
  • Goście

Napisano 07 maj 2011 - 19:57:39

Można taki pogrzeb zorganizować. Nikt przecież nie może ci nakazać pochówku z plebanem takim czy innym. Od tego jest cmentarz komunalny....bo jeśli myślisz o takim pogrzebie na cmentarzu parafialnym to....zapomnij.

#19 wpiszswojeimię

wpiszswojeimię

Swojak

• PipPipPipPip
  • 108 postów

Napisano 07 maj 2011 - 20:31:20

No chyba, że katolicki cmentarz parafialny jest jedynym w danej miejscowości (Lipska to nie dotyczy ale okolice tak) to wtedy wcale nie zapomnij... Ksiądz/zarządca nie mogą zabronić świeckiego pochówku, zresztą pochówku wg innego obrządku religijnego też nie...

Użytkownik wpiszswojeimię edytował ten post 08 maj 2011 - 10:37:18

UBI DUBIUM IBI LIBERTAS

#20 ~wesołek~

~wesołek~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 19:44:00

odmówić nie mogą...ale policzą sobie jak za zboże...albo jeszcze drożej

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych