Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Co powstaje w miejscu baru "Pod bramą" i sklepu obuwniczego obok Bramy Opatowskiej?

59 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~traktor~

~traktor~
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 00:39:30

W tym miejscu ma być hotel+ restauracja. Info pewne. Na razie zburzyli tylko ten bar a mają jeszcze dalej burzyć tą kamienice i cukiernie po lewo od tych budynków.

ludzie godajo ze majo wszyyyyystko wyburzyć w pierony i majo saluny ze ślęzamy postawic :D :D :D

#22 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 07:46:07

A ja słyszałem, że urząd bezpieczeństwa publicznego czyli ubecja szukają tam radia, które grupa Batorskiego zamordowanego na prykaz komunistycznego sądu w więzieniu, weszła przez komin do sklepu Gorgonia zaopatrzyła się w sprzęt parodiowy i miała im tam ukryć. Czy ktoś pamięta ten nieprzeciętny numer, jaki im naprzeciwko komendy wystrzelili, jak ubeckie psy latały i szukały sprawców?

#23 ~pies na baby~

~pies na baby~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 13:35:05

jak nie wiecie to nie gadajcie bo tam biedronka ma być. z windą.

#24 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 14:13:41

A ja słyszałem, że urząd bezpieczeństwa publicznego czyli ubecja szukają tam radia, które grupa Batorskiego zamordowanego na prykaz komunistycznego sądu w więzieniu, weszła przez komin do sklepu Gorgonia zaopatrzyła się w sprzęt parodiowy i miała im tam ukryć. Czy ktoś pamięta ten nieprzeciętny numer, jaki im naprzeciwko komendy wystrzelili, jak ubeckie psy latały i szukały sprawców?

Czy tego z Jurkowic? Opisz więcej coś słyszałem, ciekawy temat? I napad na kasę na Kościuszki? A może i inne historie

#25 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 15:38:43

Czy tego z Jurkowic? Opisz więcej coś słyszałem, ciekawy temat? I napad na kasę na Kościuszki? A może i inne historie

Przecież on pod publikę pisze. Zaraz będzie nawiązanie do obecnych rządzących. Historia może być prawdziwa, ale pewnie będzie zawierała wygodnie dla niektórych interpretacje.

TO jest temat o czymś innym!

#26 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 16:55:56

Ja nie pisze tu pod publikę i nie będę nawiązywał do obecnie rządzących, lecz chcę przy okazji poruszyć ciekawy historyczny temat związany z tymi budynkami.To była pierwsza połowa lat pięćdziesiątych. Organizatorem tej grupy wolnościowej był ówczesny Naczelnik Poczty w Nadbrzeziu obecnie ul. Lwowska (budynek przy samych torach przebiegających przez jezdnię). W ścianie budynku ubecja znalazła ukrytą broń i amunicje. Wiem, że wtedy aresztowano kilku młodych chłopów z Sandomierza. Niektórzy żyją do dzisiaj.

#27 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2013 - 21:30:12

ludzie godajo ze majo wszyyyyystko wyburzyć w pierony i majo saluny ze ślęzamy postawic :D :D :D

Idź zobacz sobie wizualizacje nowego hotelu w tym miejscu jak mi nie wierzyłeś ;]

#28 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2013 - 23:38:18

Gdzie ta wizualizację zobaczyć?

#29 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2013 - 22:28:51

W tym miejscu ma być hotel+ restauracja. Info pewne. Na razie zburzyli tylko ten bar a mają jeszcze dalej burzyć tą kamienice i cukiernie po lewo od tych budynków.

A teren na Zawichojskiej z koszarami ( stajniami prawdopodobnie) carskiego posterunku celnego?

... był rosyjskiej straży granicznej (zabudowany chyba w 1889). Do rosyjskiej straży granicznej należał wcześniej także wyburzony ostatnio (jak tu doniesiono) budynek przy Bramie Opatowskiej, ul. Mickiewicza róg Podwala, czyli na Przedmieściu Opatowskim - Świeć, Panie, Nad Jego Duszą! Zdążył go namalować w jego dawnym klimacie wraz z przedmiejskim otoczeniem miejscowy malarz Gancarz Ryszard. Starożytność tę uczynił niedawno, bo użył niebieskiej farbki, takiej bardziej w ultramarynę, którą musiał niewątpliwie kupić jeszcze u Gieleraka (słyszałem, że zachował się rachunek z roku 2011). Łatwo się domyśleć, że owa farbka to aluzja do wydarzeń rzeczywistych, jakie miały miejsce w podwórzu tych malowanych domów w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, a o których w towarzystwie mówić, a tym bardziej malować, nie wypadało.
Ultra - Maryny to żony, i nie tylko, Żydów prowadzących Hotel Podolski i tym podobny interesz w bezpośrednim sąsiedztwie carskiej straży granicznej. Zdarzyło się, że młoda żona Żyda Borucha dała uwieść się na chwilkę "co najmniej jednemu oficerowi" straży granicznej. Boruch, który nieopatrznie nadszedł o tę chwilkę za wcześnie, wpadł w szał i chwycił za nóż, czyniąc się rozpaczającym wdowcem. Oczekujący w kolejce Rosjanie, nie bacząc na żałobę Żyda, pochwycili go i zamknęli w areszcie. Ale Boruch, w przystępie żalu po stracie żony, zdołał się jakoś wymknąć z więziennej izby - wybiegł na podwórze i rzucił się do studni, obfitującej w dobrą wodę. Wody tej żałował bardzo nasz zacny ksiądz Melchior, zliczający źródła wody dla zaopatrzenia mieszkańców miasta.

Mógłby ten obraz nabyć ku większej pamięci mieszkańców miasta i umieścić go w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Jego Nepotyczność burmistrz, Jerzy Borowski, który - wszyscy to wiedzą - nigdy nie pije.

Były jeszcze koszary rosyjskie przed cmentarzem katedralnym, naprzeciwko parku (bloki tzw. wojskowe). No i w końcu te koszary przy drodze opatowskiej, obok których we wrześniu 1939 roku sandomierzanie z gminy sandomierskiej urządzili w porozumieniu z Niemcami uroczyste powitanie chlebem i solą wojsk niemieckich, wkraczających do Sandomierza. Była wzniesiona piękna brama powitalna, udekorowana świeżą zieloną jedliną i przemawiał nasz sandomierski rabin - uj, jak on pięknie przemawiał!
Odpowiedz

#30 ~po stronie prawdy~

~po stronie prawdy~
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2013 - 23:45:35

budujom tam kościół katolicki bo katolicy są prześladowani w tym kraju (jako rzecze tv trwam)

#31 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2013 - 21:23:54

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Fotki z innego forum. Kamienica obok raczej zostaje. Zamiast rzekomego hotelu będzie budynek usługowo-handlowy

#32 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2013 - 21:46:10

Wspaniale, że powstanie taki piękny budynek.... w kolorze Ultra-Maryny w internecie.
Dodam że w latach powojennych w szopach w podwórzu był skup zboża, który prowadził oczywiście Gielerak, a na przeciwko ( Bramy?) stacja benzynowa która prowadził oczywiście Gielerak. Bardzo pracowity człowiek.

#33 ~Jakób~

~Jakób~
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2013 - 22:34:03

Wspaniale, że powstanie taki piękny budynek.... w kolorze Ultra-Maryny w internecie.
Dodam że w latach powojennych w szopach w podwórzu był skup zboża, który prowadził oczywiście Gielerak, a na przeciwko ( Bramy?) stacja benzynowa która prowadził oczywiście Gielerak. Bardzo pracowity człowiek.

Stacja benzynowa była naprzeciwko Bramy Opatowskiej (bez znaku zapytania) na początku rozjazdu ulic Mickiewicza i Zawichojskiej. :) Widziałem ją!

Po kolorze Ultra-Maryny można się domyślać, że na poddaszu owego obiektu handlowo-usługowego państwo Rakowie będą mogli prowadzić usługi dla ludności, będące kontynuacją działalności pożydowskiego burdelu. Oby tylko liczni spadkobiercy nie upomnieli się o pozostawione mienie, a zwłaszcza o panienki.

Szkoda, że urzędnicy z właściwego Urzędu Konserwatora Zabytków pozwolili na tak jaskrawe pogwałcenie ochrony krajobrazu staromiejskiego. Może Marek Juszczyk z kolegami liczyli na wdzięki tych pozostawionych panienek? Bo przecież chyba nie liczyli pieniędzy, bo te liczy koleżanka sekretarz z PTTK-a, która organizuje też staromiejskie protesty społeczne. Czy ktoś słyszał, żeby PTTK protestował w sprawie budowy tego obiektu handlowego zasłaniającego Bramę Opatowską i widok na Stare Miasto?

#34 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 13:41:56

Po kolorze Ultra-Maryny można się domyślać, że na poddaszu owego obiektu handlowo-usługowego państwo Rakowie będą mogli prowadzić usługi dla ludności, będące kontynuacją działalności pożydowskiego burdelu. Oby tylko liczni spadkobiercy nie upomnieli się o pozostawione mienie, a zwłaszcza o panienki.

Szkoda, że urzędnicy z właściwego Urzędu Konserwatora Zabytków pozwolili na tak jaskrawe pogwałcenie ochrony krajobrazu staromiejskiego. Może Marek Juszczyk z kolegami liczyli na wdzięki tych pozostawionych panienek?
A Pan co... zazdrości wigoru innym? Zrzędliwość źle wpływa na popęd.
Bo przecież chyba nie liczyli pieniędzy, bo te liczy koleżanka sekretarz z PTTK-a, która organizuje też staromiejskie protesty społeczne. Czy ktoś słyszał, żeby PTTK protestował w sprawie budowy tego obiektu handlowego zasłaniającego Bramę Opatowską i widok na Stare Miasto?
A mnie się PODOBA ten projekt. Analizując Pańskie wpisy zauważyłem, że Pan wszystko krytykuje, wg Pana najlepiej ,żeby w Sandomierzu powstawały chaty kryte strzechą lub gliniane lepianki, bo to najlepiej wpisuje się w krajobraz miasta. Gdyby historią rządzili wyłącznie tetrycy nie byłoby renesansu i postępu.

#35 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 13:55:23

No to powiem rakiem na Starówkę.
Ta krytyka jest budująca.

#36 ~guest~

~guest~
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 15:54:25

nowy kosciol pewnie powstanie :D

#37 ~ZNIESMACZONY~

~ZNIESMACZONY~
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 22:18:44

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Fotki z innego forum. Kamienica obok raczej zostaje. Zamiast rzekomego hotelu będzie budynek usługowo-handlowy

projekt ohyda, żenujący poziom - zero wysiłku ze strony architekta, historyzująca architektura zalatująca kiczem, naiwnością, paradoksalnie nie pasująca do okolicy. Takie rzeczy mogą powstawiać tylko na zadupiach gdzie nie ma dialogu między konserwatorem budynku a inwestorem, oboje pozbawieni gustu i choćby grama ambicji. W większym mieście konserwator wymógłby na architekcie postarania się a nie gotowca, jak studenci z wyższych szkół używaja by zaliczyć wszystkie przedmioty. ŻAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#38 ~popis~

~popis~
  • Goście

Napisano 03 luty 2013 - 19:53:59

misie tam podoba. najbardziej lubie budynki które już widziałem :)

#39 ~Jakób~

~Jakób~
  • Goście

Napisano 24 luty 2013 - 09:24:45

No, jak tam postępy na budowie Nowego Rakowa na Przedmieściu Opatowskim? Czy dotychczasowy widok na Bramę Opatowską jest już byłym widokiem na Bramę Opatowską? Czy ktoś wie coś? :) Buduje się czy nadal dziura w ziemi?

#40 ~Bezimienna~

~Bezimienna~
  • Goście

Napisano 24 luty 2013 - 21:08:12

Inwestor: Pan Patryk Rak...i wszystko jasne! :)
...Będą pawilony handlowe typu "Pepco", "planeta" tylko moze jakies nowe sklepy z ciuchami beda wkoncu! chyba ze znow sklep z butami wkoncu ich branża:)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych