Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Chmielniczanie ile daliscie w koperte ?

46 odpowiedzi w tym temacie

#41 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2020 - 23:55:12

Jeśli chodzi o kwestię Dziesięciu Przykazań przeciwnicy autorytetu Biblii uważają, że Mojżesz dokonał plagiatu i oparł swoje zasady o dawno już istniejący system praw i zasad moralnych jakie były spisane w tak zwanej Księdze Umarłych. W księdze tej w formie zapisów hieroglificznych oraz wielobarwnych winet utrwalano w niej pytania, jakie stawiano ludzkiej duszy przybyłej na sąd Ozyrysa. Porównując Księgę Umarłych z Dekalogiem można odnaleźć wiele podobieństw. Nazwa Księga Umarłych została przyjęta przez archeologów w XIX w. Była to jedna z najczęściej przepisywanych ksiąg starożytnego Egiptu. Fragmenty jednej z takich ksiąg możemy obejrzeć w Krakowie w Muzeum Czartoryskich.
Księga Umarłych pojawiła się za czasów XVIII dynastii, czyli na przełomie XVI i XV w.p.n.e. Treścią Księgi Umarłych były teksty były święte księgi i modlitwy wzbogacone ilustracjami. Zawierała w sobie wiadomości o bogach i demonach, zawierała opis drogi jaką człowiek miał przejść po śmierci w drodze do raju zwanego przez Egipcjan - Polami Jaru.
W jednej z tekstów Księgi Umarłych zwanej: 42 zaprzeczenia bogini Maat możemy znaleźć fragmenty bardzo zbliżone do Dekalogu Izraelitów. Tekst ten pochodzi z Tekstów Piramid. Na papirusie z Ani z czasów XIX dynastii takie zostały zamieszczone słowa (fragmenty):
Nie grzeszyłem,
Nie popełniłem rozboju przemocą,
Nie kradłem,
Nie zabiłem mężczyzny, ani kobiety,
Nie kradłem ziarna,
Nie cudzołożyłem,
Nie kładłem się z mężczyzną,
Nie przywłaszczałem sobie własności bogów,
Nie doprowadzałem nikogo do płaczu,
Nie atakowałem żadnego człowieka,
Nie jestem człowiekiem podstępnym,
Nie kradłem uprawianej ziemi,
Nie obmawiałem nikogo,
Nie podsłuchiwałem,
Nie miałem złości bez sprawiedliwej przyczyny,
Nie zdeprawowałem żony żadnego człowieka,
Nie bezcześciłem samego siebie,
Nie jestem człowiekiem przemocy,
Nie bluźniłem,
Nie czyniłem zła, ani krzywdy
W innych tekstach z Księgi Umarłych można znaleźć prawa podobne do tych, które otrzymali Izraelici:
Nie grzesz
Nie kradnij
Nie zabijaj
Nie sprowadzaj na drogę rozpusty czyjeś żony
Nie szepcz przeciwko ofiarom składanym bogom
Nie noś w sobie gniewu
Nie wzniecaj niepokoju
Nie rozprzestrzeniaj kłamstw
Nie przeklinaj (nie rzucaj klątw)
Nie zmuszaj człowieka do płaczu
Nie czyń zła
Zachowuj czystość
Nie przeklinaj bogów
Słowa te do złudzenia przypominają Dekalog.

#42 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2020 - 23:55:26

Jeśli chodzi o kwestię Dziesięciu Przykazań przeciwnicy autorytetu Biblii uważają, że Mojżesz dokonał plagiatu i oparł swoje zasady o dawno już istniejący system praw i zasad moralnych jakie były spisane w tak zwanej Księdze Umarłych. W księdze tej w formie zapisów hieroglificznych oraz wielobarwnych winet utrwalano w niej pytania, jakie stawiano ludzkiej duszy przybyłej na sąd Ozyrysa. Porównując Księgę Umarłych z Dekalogiem można odnaleźć wiele podobieństw. Nazwa Księga Umarłych została przyjęta przez archeologów w XIX w. Była to jedna z najczęściej przepisywanych ksiąg starożytnego Egiptu. Fragmenty jednej z takich ksiąg możemy obejrzeć w Krakowie w Muzeum Czartoryskich.
Księga Umarłych pojawiła się za czasów XVIII dynastii, czyli na przełomie XVI i XV w.p.n.e. Treścią Księgi Umarłych były teksty były święte księgi i modlitwy wzbogacone ilustracjami. Zawierała w sobie wiadomości o bogach i demonach, zawierała opis drogi jaką człowiek miał przejść po śmierci w drodze do raju zwanego przez Egipcjan - Polami Jaru.
W jednej z tekstów Księgi Umarłych zwanej: 42 zaprzeczenia bogini Maat możemy znaleźć fragmenty bardzo zbliżone do Dekalogu Izraelitów. Tekst ten pochodzi z Tekstów Piramid. Na papirusie z Ani z czasów XIX dynastii takie zostały zamieszczone słowa (fragmenty):
Nie grzeszyłem,
Nie popełniłem rozboju przemocą,
Nie kradłem,
Nie zabiłem mężczyzny, ani kobiety,
Nie kradłem ziarna,
Nie cudzołożyłem,
Nie kładłem się z mężczyzną,
Nie przywłaszczałem sobie własności bogów,
Nie doprowadzałem nikogo do płaczu,
Nie atakowałem żadnego człowieka,
Nie jestem człowiekiem podstępnym,
Nie kradłem uprawianej ziemi,
Nie obmawiałem nikogo,
Nie podsłuchiwałem,
Nie miałem złości bez sprawiedliwej przyczyny,
Nie zdeprawowałem żony żadnego człowieka,
Nie bezcześciłem samego siebie,
Nie jestem człowiekiem przemocy,
Nie bluźniłem,
Nie czyniłem zła, ani krzywdy
W innych tekstach z Księgi Umarłych można znaleźć prawa podobne do tych, które otrzymali Izraelici:
Nie grzesz
Nie kradnij
Nie zabijaj
Nie sprowadzaj na drogę rozpusty czyjeś żony
Nie szepcz przeciwko ofiarom składanym bogom
Nie noś w sobie gniewu
Nie wzniecaj niepokoju
Nie rozprzestrzeniaj kłamstw
Nie przeklinaj (nie rzucaj klątw)
Nie zmuszaj człowieka do płaczu
Nie czyń zła
Zachowuj czystość
Nie przeklinaj bogów
Słowa te do złudzenia przypominają Dekalog.

#43 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2020 - 23:58:28

Słowa te do złudzenia przypominają Dekalog. Co powinniśmy o tym sądzić ? Z jednej strony Dekalog możemy uznać za okrojoną wersję tak zwanej spowiedzi negatywnej, czyli formułę jaką zmarły odmawiał w zaświatach przed Sądem Ozyrysa. Z drugiej strony zadziwiające jest to, że cywilizacja egipska posiadała tak wiele zasad moralnych. Krytycy Pisma Świętego podkreślają, że kwestię tego, czy Dekalog jest formą zapożyczenia z kultu egipskiego zajmował się sam Zygmunt Freud w swojej pracy naukowej pod tytułem: Mojżesz i monoteizm.

#44 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2020 - 15:32:12

To skad pochodzi 10 przykazan bozych ?

#45 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 18:26:32

I to się ceni. Proboszcz podał informację ile zebrano pieniędzy po wizytach duszpasterskich w mieście i gminie Chmielnik. Kwota 88080 PLN.

#46 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 20:40:06

od pogan.

#47 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 luty 2020 - 22:37:07

Zapytaj ksiedza na religii.