Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Brakuje organistów!

organista diecezja parafia

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 21:39:23

Brakuje organistów w diecezji radomskiej – informuje Diecezjalna Komisja Śpiewu i Muzyki Kościelnej. Parafie potrzebują około 60 wykwalifikowanych muzyków kościelnych.

Ks. Wojciech Szary, przewodniczący diecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Kościelnej, poinformował, że na liście jest zapisanych 238 nazwisk, lecz ta lista jest nieaktualna. Według niego zupełnie nie funkcjonuje obowiązek zgłaszania do Kurii zmiany organisty w parafii. Organiści odchodzą sami lub zwalniają ich proboszczowie, często powodem są warunki bytowe, wynagrodzenie, podatek, ubezpieczenie. – Licząc, że w diecezji jest 300 parafii, brakuje więc około 60 wykwalifikowanych muzyków kościelnych. Ten przelicznik jest dużym uproszczeniem – wyjaśnia ks. Szary.

Dyrektor Studium Organistowskiego w Radomiu zwraca uwagę na sformułowanie „muzyk kościelny”, bo można ukończyć studia muzyczne, np. modne dziś „wychowanie muzyczne” i być nawet bardzo sprawnym muzykiem, czy wręcz wirtuozem gry na organach, a liturgicznie nie przedstawiać żadnej wartości w pracy parafialnej. – Dla mnie organista to nie zawód, lecz powołanie, dlatego uczniów w Diecezjalnym Studium Organistowskim nie tylko kształcimy muzycznie, ale także formujemy, kształtujemy ich osobowość i pielęgnujemy to powołanie do służenia najpierw Bogu, a potem ludziom. Rzeczywistość bardzo często odwraca ten porządek – uważa ks. Szary.

Według niego, w realiach życia parafialnego, zwłaszcza w małych parafiach, dobrą i sprawdzoną praktyką jest łączenie funkcji katechety z powołaniem organistowskim. – W wielu parafiach organista potrzebny jest duszpasterzom na pogrzeb, ślub i w niedzielę. Gdzie zatem są podstawowe obowiązki organisty jak prowadzenie zespołów, przygotowywanie psalmistów i kantorów na niedzielne liturgie? Organista sam śpiewa psalm – a to jest liturgiczny fałsz. W bardzo wielu parafiach „organistowanie” jest drugim, trzecim i dodatkowym zajęciem – mówi ks. Szary.

Od wielu lat organistką w radomskiej katedrze jest Maria Czarnecka-Cieślak. – To nie praca, lecz powołanie. Powiem więcej, to łączność z Bogiem poprzez moje umiejętności muzyczne. Prowadzę także chór katedralny. Daje mi to wielką satysfakcję – powiedziała katedralna organistka.

Organistą chce zostać Sebastian Ługowski z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu – Brakuje organistów, dlatego kształcę się w Studium. Chcę wykonywać tę służbę, bo to nie zawód, lecz służba w Kościele. To ciężkie zajęcie. Trzeba wiele godzin poświęcić, by zostać dobrym organistą – mówi.

Z kolei Małgorzata Podsiadła jest słuchaczką piątego roku w Studium Organistowskim w Radomiu. – Od maja jestem organistką w parafii Świętego Krzyża w Radomiu. Muzyka od zawsze mnie pociągała. Dlatego chcę realizować się na tej płaszczyźnie – powiedziała radomianka.

Anna Pawłowska od 1,5 roku jest organistką w kościele św. Pawła na radomskim Janiszpolu. – Nigdy nie sądziłam, że będę się realizować w tym kierunku. Dopiero w studium nauczyłam się grać na organach. Od zawsze miałam pragnienie, by zagrać Bogu na tym instrumencie – wyznała Pawłowska.

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 23:11:23

Zatrudnić onanistów,ich nie brakuje.

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 11:25:54

Wystarczy zatrudnić organistę i dać mu godziwe warunki pracy ubezpieczenie i dni wolne tak jak mówi o tym regulamin

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 12:04:23

Z całym szacunkiem ale może Ks. Szary powiedziałby też o przyczynach takieej sytuacji. Organista często nie jest traktowany jako współpracownik tylko jak wyrobnik bez prawa do urlopu nie mówiąc o dniu wolnym za niedzielę. A ZUS to co to takiego?

#5 ~obserwator~

~obserwator~
  • Goście

Napisano 14 luty 2018 - 22:17:07

Do ks. Szaraka. A gdzież to wasze POWOŁANIE ???

Księża, biskupi i  ogólnie KLER, to macie POWOŁANIE ale do darcia kasy już nie tylko od wiernych, ale równo grabicie jak się tylko da, zadłużone budżety gmin, powiatów, budżet centralny.

Pobieranie kasiory za "nauczanie" religii toż to majstersztyk, jak cwanie podeszliście, że to tak samo praca, jak nauczycieli.

PRZECIEŻ nauczanie bajki biblijnej POWINNO BYĆ WASZYM POWOŁANIEM.

Bardzo dobrze, że odchodzą organiści. 

Nie oddawajcie haraczu do Watykanu i do kurii biskupich a znajdziecie kasę na ZUS i godziwe wynagrodzenie dla organistów wy cwane skurczybyki w śmiesznych czarno- diabelskich kieckach.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: organista, diecezja, parafia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych