Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Brak organistów!

Przysucha dekanat organista

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 12 luty 2018 - 21:44:59

Brakuje organistów w diecezji radomskiej – informuje Diecezjalna Komisja Śpiewu i Muzyki Kościelnej. Parafie potrzebują około 60 wykwalifikowanych muzyków kościelnych.

Ks. Wojciech Szary, przewodniczący diecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Kościelnej, poinformował, że na liście jest zapisanych 238 nazwisk, lecz ta lista jest nieaktualna. Według niego zupełnie nie funkcjonuje obowiązek zgłaszania do Kurii zmiany organisty w parafii. Organiści odchodzą sami lub zwalniają ich proboszczowie, często powodem są warunki bytowe, wynagrodzenie, podatek, ubezpieczenie. – Licząc, że w diecezji jest 300 parafii, brakuje więc około 60 wykwalifikowanych muzyków kościelnych. Ten przelicznik jest dużym uproszczeniem – wyjaśnia ks. Szary.

Dyrektor Studium Organistowskiego w Radomiu zwraca uwagę na sformułowanie „muzyk kościelny”, bo można ukończyć studia muzyczne, np. modne dziś „wychowanie muzyczne” i być nawet bardzo sprawnym muzykiem, czy wręcz wirtuozem gry na organach, a liturgicznie nie przedstawiać żadnej wartości w pracy parafialnej. – Dla mnie organista to nie zawód, lecz powołanie, dlatego uczniów w Diecezjalnym Studium Organistowskim nie tylko kształcimy muzycznie, ale także formujemy, kształtujemy ich osobowość i pielęgnujemy to powołanie do służenia najpierw Bogu, a potem ludziom. Rzeczywistość bardzo często odwraca ten porządek – uważa ks. Szary.

Według niego, w realiach życia parafialnego, zwłaszcza w małych parafiach, dobrą i sprawdzoną praktyką jest łączenie funkcji katechety z powołaniem organistowskim. – W wielu parafiach organista potrzebny jest duszpasterzom na pogrzeb, ślub i w niedzielę. Gdzie zatem są podstawowe obowiązki organisty jak prowadzenie zespołów, przygotowywanie psalmistów i kantorów na niedzielne liturgie? Organista sam śpiewa psalm – a to jest liturgiczny fałsz. W bardzo wielu parafiach „organistowanie” jest drugim, trzecim i dodatkowym zajęciem – mówi ks. Szary.

Od wielu lat organistką w radomskiej katedrze jest Maria Czarnecka-Cieślak. – To nie praca, lecz powołanie. Powiem więcej, to łączność z Bogiem poprzez moje umiejętności muzyczne. Prowadzę także chór katedralny. Daje mi to wielką satysfakcję – powiedziała katedralna organistka.

Organistą chce zostać Sebastian Ługowski z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu – Brakuje organistów, dlatego kształcę się w Studium. Chcę wykonywać tę służbę, bo to nie zawód, lecz służba w Kościele. To ciężkie zajęcie. Trzeba wiele godzin poświęcić, by zostać dobrym organistą – mówi.

Z kolei Małgorzata Podsiadła jest słuchaczką piątego roku w Studium Organistowskim w Radomiu. – Od maja jestem organistką w parafii Świętego Krzyża w Radomiu. Muzyka od zawsze mnie pociągała. Dlatego chcę realizować się na tej płaszczyźnie – powiedziała radomianka.

Anna Pawłowska od 1,5 roku jest organistką w kościele św. Pawła na radomskim Janiszpolu. – Nigdy nie sądziłam, że będę się realizować w tym kierunku. Dopiero w studium nauczyłam się grać na organach. Od zawsze miałam pragnienie, by zagrać Bogu na tym instrumencie – wyznała Pawłowska.

 #2 ~Syn Organisty~

~Syn Organisty~
 • Goście

Napisano 18 luty 2018 - 19:41:25

Och jakie smutne! Ks. Szary ubolewa. Wszyscy ubolewają. Organiści umierają, a nikt młody nie chce się kształcić/ formować. Ale, żeby nie było - bo nie chcę ironizować. Wymaga się od organisty szkoły, bez szkoły ani rusz. I bardzo słusznie. Powinien ją mieć. Tyle, że tryb nauki w radomskim Diecezjalnym Studium Organistowskim jest wg. mnie delikatnie mówiąc - źle zorganizowany. Znam bardzo wiele osób, które może i by chciały, ale nigdy nie podejmą tam nauki i finalnie - nie zostaną organistami. Dlaczego? Dlatego, że obowiązkowa nauka odbywa się w 2 DNI ROBOCZE W TYGODNIU (poniedziałek-wtorek lub wtorek-środa) PRZEZ 5 LAT. W praktyce oznacza to, że (ZNACZNIE PRZEWAŻAJĄCA!!!!) WIĘKSZOŚĆ potencjalnych słuchaczy musi całkowicie zrezygnować z nauki/studiów w innym miejscu, albo z pracy, którą wykonuje zawodowo. Niektóre DSO w Polsce (np. Warszawa, Kielce i wiele innych) już kilka lat temu poszły z duchem czasu i zorganizowały zajęcia w trybie wieczorowym lub zaocznym (np. instrument na tygodniu w terminie uzgodnionym z Nauczycielem a teoria, emisja, chór w piątki 16-20 i CAŁE SOBOTY). Po tym zabiegu chętnych przybyło. Może warto rozważyć taką opcję też w Radomiu? Albo np. zajęcia przez cały tydzień - od poniedziałku do piątku ale np. przez 3 lata? Zajęcie organisty to raczej posługa a nie np. praca z której można utrzymać siebie, nie mówiąc o rodzinie. Z jednej strony to ogromny zaszczyt i wyróżnienie grać na Chwałę Bożą, ale z drugiej - 90% organistów, których znam (a znam wielu) pracuje aktywnie zawodowo również poza kościołem, bo zwyczajnie MUSI. Są nauczyciele, urzędnicy, garbarze, studenci, murarze, czasem emeryci. Pozostałe 10% to organiści z wielkich parafii, gdzie muzyk kościelny się utrzyma tak jak z pracy zawodowej. Więc może, Księże Dyrektorze, warto przemyśleć temat, żeby osoby z Diecezji Radomskiej a mające w sobie silną potrzebę formacji, nie musiały wyjeżdżać poza Radom do innego DSO i tam się kształcić, bo znam i taki przypadek. #3 ~Obserwator~

~Obserwator~
 • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 20:59:17

Mamy 300 parafii, niespełna 240 organistów. Co roku DSO w Radomiu wypuszcza średnio 4 absolwentów, a tendencja raczej jest spadkowa. Organista jest aktywny zawodowo przez max. 40-50 lat. Licząc od chwili obecnej, przez najbliższe 40-50 lat DSO Radom (jeśli nic się nie zmieni i Pan Bóg da), wykształci 160-200 absolwentów. Z tych osób, 70% odnajdzie się w pracy organisty (112-140), pozostałe 30% z różnych przyczyn nie będzie w dłuższym okresie organistami - nie pozwoli im na to np. zasadnicza praca zawodowa, z której zarabiają na życie (społeczeństwo się laicyzuje, większość pracodawców widzi tylko koniec własnego nosa i nie zatrudni osoby, która musi brać wolne w różne święta kościelne, na pogrzeby itd., spora jest też niechęć do ludzi związanych z Kościołem i nikt szczególnie za nimi nie przepada w pracy). To nie te czasy, co kiedyś, że organista był kimś. Reszta z tych 30%  przedwcześnie umrze, zagubi wiarę (przecież nawet księża niekiedy "zrzucają sutanny"), wyprowadzi się, albo doceni przebywanie w święta z rodziną a nie głównie w Kościele, czy też - zwyczajnie - nie będzie chciała grać. Znam osoby po DSO, które finalnie organistami nie są. 

 

Myślę, że to dość ostrożna kalkulacja. Jak widać, ZA PÓŁ WIEKU PROFESJONALNEGO ORGANISTY NIE BĘDZIE MIAŁA PONAD POŁOWA PARAFII. Albo czasem będą grali Janusze od wesel/ dzieci/ dorabiający studenci przyuczeni z keyboardu. To czysta matematyka, z którą się trzeba pogodzić, albo wprowadzić zmiany żeby ludzi zachęcić, np. poprzez zajęcia w jakimś normalnym trybie, choćby niestacjonarnym/ wieczorowym. Jak już wspomniał powyżej "Syn organisty" - to chore, że zajęcia są we wtorki/środy i rozbijają cały tydzień, szczególnie że organista to raczej służba a nie praca zawodowa.#4 ~Muzyk po SM II st.~

~Muzyk po SM II st.~
 • Goście

Napisano 28 luty 2018 - 06:26:23

Ten temat wyświetlił mi się przypadkiem na stronie echa, że ktoś na forum się wypowiedział. Sam pełniłem funkcję organisty, więc chyba mam prawo się wypowiedzieć. Napisałem: pełniłem funkcję, bo de facto organistą nie jestem z wykształcenia, a była to praca dorywcza, choć robiłem to dobrze. Zasadniczy problem to zarobki. Księża najczęściej oczekują gry w niedzielę, święta, uroczystości i np. na ślubie/pogrzebie. Moja pensja od proboszcza kilka lat temu - 200-300 zł na miesiąc (300 np. w maju, kiedy się gra majówki). Co ciekawe ci z super szkołą ks. Szarego zarabiają podobnie. Co mówił mi mój proboszcz na prośbę o podwyżkę? "A dlaczego? zobacz: masz 20 pogrzebów i 15 ślubów w roku, inni organiści potrafią się cenić, zobacz ten z parafii X bierze od ludzi 250 za sam ślub/pogrzeb, tylko ty głupio wołasz /co łaska/ to ci dają marne 100, sam sobie jesteś winny". Teraz macie ludzie odpowiedź, dlaczego czasem organista na ślub/ pogrzeb tyle kosztuje. I że to raczej nie jego wina. Może napiszę może brzydko, ale uważam, że części księży nawet na rękę jest brak organisty, sporo proboszczów to materialiści, pieniędzmi nie muszą się z nikim dzielić (nawet 200 zł), a ludzie i tak pociągną śpiew, czy zaśpiewa schola za darmochę "Ty tylko mnie poprowadź" z gitarą w Niedzielę Palmową. Znam parafie, gdzie więcej od organisty zarabia kościelny rozwijający dywan/ wystawiający katafalk/ dolewający oliwy do świec a gdzie tu porównać kwalifikacje i wiedzę. Dlaczego nigdy nie poszedłem do studium, choć nawet chciałem/ (i nawet pffffff oczekiwano tego formalnie za 200 PLN miesięcznie)? Dlatego, że jak wspomniano ta szkoła rozbija cały tydzień. Może pójdę tam na emeryturze, albo jak wygram w lotto i będę mógł rzucić pracę. Bo przykro mi ale rodziny nie utrzymam z bycia organistą. Młodym ludziom też odradzam, trzeba wybierać zajęcie, które pozwoli zarobić Ci na chleb. A wszystkim kolegom organistom życzę lepszego statusu, wytrwałości i Światła Ducha Świętego w realizacji bardziej powołania niż pracy.#5 ~Ammelia~

~Ammelia~
 • Goście

Napisano 28 luty 2018 - 21:46:37

Co mówił mi mój proboszcz na prośbę o podwyżkę? "A dlaczego? zobacz: masz 20 pogrzebów i 15 ślubów w roku, inni organiści potrafią się cenić, zobacz ten z parafii X bierze od ludzi 250 za sam ślub/pogrzeb, tylko ty głupio wołasz /co łaska/ to ci dają marne 100, sam sobie jesteś winny".

 

Przerażające i smutne :-(#6 ~kasia~

~kasia~
 • Goście

Napisano 26 marzec 2018 - 18:58:42

Bo zajęcia powinny być zaoczne albo wieczorowe i wtedy ludzie by chcieli przyjść do studium, uczyć się i zostawać organistami. #7 ~Dariusz~

~Dariusz~
 • Goście

Napisano 24 styczeń 2020 - 09:22:55

Bo zajęcia powinny być zaoczne albo wieczorowe i wtedy ludzie by chcieli przyjść do studium, uczyć się i zostawać organistami.Pewna część osób uczy się w szkołach muzycznych I-go i II-go stopnia.Organy są instrumentem głównie do oprawy muzycznej kościołów tak katolickich jak też protestanckich, dla tego w klasie organów w szkołach muzycznych powinien być moduł kształcenia obejmujący przedmioty związane z liturgią.Wtedy już po pierwszym stopniu, przy odpowiedniej kategorii wiekowej absolwenci mogliby pracować w zawodzie organisty liturgicznego.Episkopat w porozumieniu z Min. Kultury powinien wdrożyć taką specjalizację w szkołach muzycznych od I-go stopnia, gdyż jest ona na studiach wyższych kształcących mistrzów potrzebnych do koncertów i kształcenia organistów w tej specjalizacji, ale potrzeba wykwalifikowanych muzyków kościelnych do celów stricto liturgicznych.Tacy po ukończeniu min. szkoły I-go stopnia, mogliby wykonywać obowiązki w małych parafiach.Ta zachęta z wyznaczonymi kwalifikacjami mogłaby pociągnąć młodych adeptów do kształcenia w formalnym szkolnictwie muzycznym w klasie organów.Zaletą byłoby to, że kształcenie odbywa się w publicznym systemie, co jest gwarancją jakości, gdyż większość dzisiejszych pseudo-muzyków grających w mniejszych parafiach, to ignorancja dla ludzi i Boga.Do diecezjalnych studium muzycznych przyjmowani są ludzie nie posiadających podstawowych predyspozycji do bycia muzykiem zawodowym.Ponad to jesli w małej parafii jest problem z finansowym spektrum zatrudnienia organisty, to instytucje publiczne oraz kościelne w ramach solidarności i podtrzymania kultury religii powinny partycypować w utrzymaniu muzyka organisty, nie zastępować go amatorszczyzną szarpidrutów i innych muzykantów weselnych oderwanych od pszysłowiowego pługa.

 #8 ~Gosc~

~Gosc~
 • Goście

Napisano 27 styczeń 2020 - 21:44:36

Jak komuś brakuje to weźcie sobie tego z osiedla z proboszczem gratis

#9 ~Tomasz~

~Tomasz~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 04:40:52

Automatyczny organista.oto rowiazanie..bo godzien jest podobno robotnik swojej wypłaty i odbieranie czy zmniejszanie wynagrodz.jest grzechem wolajacym o pomstę do nieba.który duchowny jest w tej sprawie niewinny niech pierwszy rzuci kamień. Nie mogę studiować organista.z powodu pracy Limanowej,wieku,dzieci,rodziny na utrzymaniu ale gra w kosciele jest dla mnie zaszczytem bo P.Bogu samemu gram utrzymując i tak coraz słabsza frekwencję parafian by całkiem nie odeszli z powodu i braku muzyki w swoim kosciele i jada na wieksze parafie.ksiadz nazwał kolegę amatora organista drugiej kategorii z powodu braku szkoły.to pogarda.ksiadz Szarek mówi o powołaniu to znaczy pracy za darmo,to poprosze i wieczerza.bo żeby być w pogardzie u kapłana i grać wsz.niedziele i święta za tzw.miske ryżu,bez umowy ani ubezpieczenia czyli na czarno i rezygnując za to z życia rodzinnego to trzeba mieć ogromne zamiłowanie i powołanie do muzyki kościelnej.lecz się nie szanuje takich ludzi.skapstwo i wymagania zajmowania się schowa,chórem i Bóg wie czym to trzeba się z takiej pracy utrzymać,żeby ja dobrze wykonywać,czyli trzeba uczciwej umowy lecz na wielu parafiach jest wykluczona bo jak mówi mój proboszcz,parafia jest biedna czego po nim nie widać.my organizacji drugiej kategorii jesteśmy za to bogaci i dlatego poświęcamy rodzinę dla pracy w kosciele.to czysta kpina.nie docenia się chęci i dobrej woli człowieka.dlatega brak organistow i jesteśmy na dobrej drodze do brakukosciolow które będą zamykane z braku wiernych Jesuz posłał kapłanów by poszli ewangelizować i głosić o czym niektórzy zapomnieli.mowi się o nieuczciwości pracodawców świeckich,a jaka jest duchownych.????To bardzo smutne

#10 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 04:50:25

Proponuję się grę we wszystkie niedz i święta prze cały rok za tzw.oplatki.czyli pracuj sobie a potem sobie idź na zebrać z torbą po wsi.to haniebną pogarda

#11 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 04:55:12

Dziękuję Bogu że mi daje siły i wiarę by nie zwatpic w miłość bliźniego i uczciwość i w ogóle w wiarę widząc jawnie skrzywienie duchownych w tej podstawowej nauce Jezusa

#12 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:01:04

Praca z powołaniem ok.wazne to jest.ale za darmo całkiem trudno jest,choćby i paliwo i czas.ajesli nie mam racji to proszę mi wskazać księdza pracującego z powołaniem za darmo

#13 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:04:00

Nie misjonarzy bo dla nich chylę czoła Ale naszych polskich w kraju w którym zyjemy

#14 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:10:34

Nieuczciwi prywaciarza to skąpi proboszczowie

#15 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:25:39

Prosze ks.Szarku nie obrażać grających brakiem powołania bo to dzięki niemu oni w ogóle są tak ja wy.prawdziwy powód braku organistow to brak uczciwego uposażenia na godny byt rodziny i brak szacunku dla amatorów z zamiłowaniem niestety.

#16 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:33:40

Nie pamiętam kiedy miałem wolną niedzielę.bez umowy za urlop w 1 niedzielę w wakacje dla rodziny nie mam nic płacone i muszę zapłacić zastępcy i go znaleźć bo byle kto kto prowadzi nawet chór czy oazę nie zna liturgii i i nie zagra.tak się traktuje nas miestety

#17 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 05:53:15

Za dziękuję kowal konia nie poluje.za prąd,wodę,gaz,paliwo,podatki,itd Bóg zapłać niestety nie wystarczy

#18 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 06:54:13

Księże dyrektorze Szarku.prosze okazać mi swoje powołanie na przekładzie. Bo i P.Bóg manne zesłał i chleb i ryby rozłożył bo wie że trzeba człowiekowi nabrać siły do pracy i powołania i słuchania słowa Bożego.prosze uczyć za darmo w weekendy wieczorami chętnych a nie godnie wynagradzać robotników Jego winnicy a nie wchodzić ludziom na uczucia Religijne i zarzucać im chciwość i brak powołania bo to akurat duchowni księdza pokroju mają i za to odpowiedzą podwójne bowiem komu wiele dano za wiele będzie odpowiadał.prosze zejść na ziemię z obłoków i nie bredzić o obowiązkach organista jak nawiedzony tylko prawdziwy duszpasterz dający swym owieczkom nie tylko słowo często nie poparte własnym przykładem ale i pożywienie i opiekę. Duchowni żyją dobrze z pracy ludzi ale tego nie doceniają tylko na potęgę się bogaca i grzmia z ambony farmazony o służbie, skromności i powołaniu a na ludzi o chciwość i że mało dają. Będziecie winni upadkowi Kościoła przez swoją obłude zamiast przyciągać to odpychacie szczególnie młodzież ,która Jan Paweł 2 tak miłował i sam Chrystus.Trzeba się wreszcie uderzyć w piersi i wrócić do pisma świętego i pierwotnej nauki Chrystusa.Miłujcie się wzajemnie jak Ja was umołowałem.Bedziesz miłował Pana Boga z całego serca a bliżniego swego jak siebie samego...nikim nie wolno pogardzac

#19 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2020 - 07:28:38

Droga Kasiu.ty też nie szanujesz amatorów którzy przecież też są ludzmi jestem po szkole ale będę ich bronił bo jasiek weselny raz mnie zaskoczył znakomitym słuchem i intuicją muzyczną.wiem że wielu nie powinno wogole grać ale przy nim mogłem normalnie śpiewać w normalnej skali,tonacji osiągalne dla ludzi było prosto i czytelnie,a w sąsiedniej dużej parafii gra gość po akademii, i tak zdziwia zero wyczucia ludzi sam sobie gra i apiewa nieraz nie wiedziałem jaka to melodia po jego wstępie. I uwierz mi.tam więcej już nie poszedłem i nie pójdę bo gość celebrytów swój głos i grę nie zważając na ludzi.ale nic nie wolno powiedzieć bo ksztalcony i gowno z tego za przeproszeniem jak skromności brak i nie da się skupić przy nim na modlitwie.wiec Kasiu więcej szacunku do sluchwcow bo by się ich niektórych niejeden dobry muzyk nie powstydzil. A co do KS.dyrektora to trzeba dostrzegać też drugiego człowieka i jego potrzeby bo może grając 25 lat i pracując zawodowo,utrzymując z trudem rodzinę chciałby sobie zmienić 20 sto letniego matiza na jakieś normalne choćby 10 cio letnie auto bo o takim jak proboszcz ma to można zapomnieć nie zarobił3bym na jego utrzymanie nawet.Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Przysucha, dekanat, organista

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych